شماره تماس پشتیبانی
02188915004

7 چیزی که در روابط عاطفی لازم نیست به خاطر آنها عذرخواهی کنید

نیاز به پشتیبانی دارید
پشتیبانی از طریق تلگرام
یا
تماس با شماره:
021-88915004
درباره این برنامه

معذرت خواهی‌ها نقش زیادی در شاد و سالم نگهداشتن روابط عاطفی دارند. خوب، همه ما گاهی اوقات خطا می‌کنیم، درست است؟ اما گفتن متاسفم معمولا آسانتر از انجام آن است. پذیرش اشتباه و خطا ممکن است سخت باشد، امّا اگر می‌خواهید با موفقیت اختلافات را کنار بگذارید و مشکلات را بدون ایجاد خشم و نفرت حل کنید دانستن اینکه چگونه و چه زمانی در یک رابطه معذرت خواهی کنیم ضروری است.

دکتر جیل موری، روانپزشک، نویسنده، و متخصص روابط عاطفی می‌گوید "به قدر کافی بالغ بودن برای به عهده گرفتن مسئولیت کارها و درک رنجی که این رفتار شما می‌تواند برای همسر شما ایجاد کند نکته کلیدی است که یک رابطه نمی‌تواند بدون آن باشد. شما همیشه باید برای رفتار آسیب رسان معذرت خواهی کنید، حتی اگر فکر می‌کنید شخصی که آن درد را متحمل شده حق ندارد این درد را حس کند یا اگر شما جای او بودید از آن آسیب نمی دیدید."

اگر کاری آزاردهنده انجام داده یا چیزی این چنین می‌گویید، برای التیام آن زخم می توانید با نشان دادن همدلی و معذرت خواهی واقعی به همسرتان کمک کنید. اما مهم است بخاطر داشته باشید که مجبور نیستید برای هر چیز کوچکی در رابطه تان معذرت خواهی کنید، چون چه باور کنید چه نکنید، چیزی بنام معذرت خواهی بیش از حد نیز وجود دارد!

روندا میلراد متخصص روابط عاطفی و موسس اجتماع روابط آنلاین بیان می‌کند "گاهی اوقات، معذرت خواهی زیاد این حس را در همسر شما بوجود می آورد که شما بیش از حد مطیع و سازگارید. این حس به همسرتان دست می دهد که نمی توانید ناراحتی او را تحمل کنید و دارید از معذرت خواهی برای آرام کردن او و درست کردن مسائل استفاده می نمائید. در نهایت، معذرت خواهی های شما ابزاری می شوند که او و احساساتش را برای ناراحتی‌های خودتان مدیریت کنید."

اگر واقعا خرابکاری کرده باشید باید معذرت خواهی کنید؟ البته. اما نباید آن لغات کم را بعنوان راه حلی برای همه مشکلات به وجود امده، چه کوچک و چه بزرگ بکار ببرید. علاوه بر این، چیزهایی هست که شما حتی نیازی نیست در اولین جا بگویید "متاسفم"، در اینجا هفت چیزی که هرگز نباید برای آن در رابطه‌تان معذرت خواهی کنید را مشاهده می‌نمایید.

 

1. تفریحات یا علایق شما

مجبور نیستید برای یک رابطه شاد تماماً علایق مشابهی با همسرتان داشته باشید، اما باید هر دوی شما پشتیبان تفریحات هم باشید، حتی اگر مورد علاقه شما نباشند.

جاستین لاول متخصص دوستیابی و روابط عاطفی می‌گوید: "تفریحات شما قطعاتی از پازل شخصیت خودتان هستند و زوج‌ها باید یاد بگیرند همدیگر را بپذیرند و در صورت نیاز با هم سازش کنند. بجای معذرت خواهی، به همسرتان نشان دهید چه چیزی شما را سرگرم می کند و او را تشویق کنید دنبال تفریحات و علایق خود بگردد."

 

 

تفریحات سالم شما

 

 

 

2. پرسش سوالات تکراری

اگر برای مدت طولانی است که با کسی روابط عاطفی داشته اید، طبیعی است احساس کنید برخی جنبه‌های رابطه شما تکراری است. و گاهی اوقات، سوالات روز-به-روز (مثل "برای شام چکار کنیم؟") می‌تواند آزاردهنده باشد، اما نباید هرگز برای پرسیدنشان معذرت خواهی کنید.

ویکی زیگلر وکیل و متخصص روابط عاطفی می‌گوید: "اگر چیزی است که باید درمورد آن بحث شود و شما نمی‌توانید آن را حل کنید، پس دلیلی ندارد که متأسف باشید، حتی اگر همسر شما را ناراحت کند. بارگذاری خطوط ارتباطی ضروری است، حتی زمانیکه ممکن است حس کنند تکراری است."

 

 

پرسش سوالات تکراری

 

 

 

 

3. خصلت های ذاتی شما

در یک رابطه باید برای اینکه در تمام مدت اصل وجودی خود، و خود واقعی‌تان باشید احساس آزادی کنید. همه ما خصلت‌های خاصی داریم و اگر رابطه شما سالم باشد، نباید هرگز حس کنید که باید برای اینکه خودتان باشید معذرت خواهی کنید.

زیلگر می‌گوید: "شما نمی‌توانید ذات خود را تغییر دهید و اگر خصلت‌های خاصی دارید که همسرتان نمی‌پسندد نمی‌توانید دائماً بخاطر آنها معذرت خواهی کنید. شما خود شما هستید، و هیچ وقت نباید به خاطر آن معذرت خواهی کنید."

 

خصلت های ذاتی شما

 

 

 

4. بیان نظرات شخصی

شما همیشه چشم در چشم همسرتان نیستید، اما اساس هر رابطه خوبی احترام است، که شامل احترام به نظرات هم می باشد، حتی اگر با آن ها موافق نباشید.

جانت زارتسکی می‌گوید: "شما نباید برای داشتن و توضیح یک نظر معذرت خواهی کنید، چه همسرتان با آن موافق باشد و چه نباشد. هر یک از ما حق این را دارد که نظری داشته و آن را بیان کند و وقتی ما برای داشتن نظر معذرت خواهی می‌کنیم، از قدرت کناره‌گیری می‌کنیم و خودمان القا می‌کنیم که نظراتمان مهم نیستند."

 

 

بیان نظرات شخصی

 

 

 

 

5. نیاز به زمانی برای تنها بودن

همه ما به زمان کوتاهی از تنهایی برای استراحت و رهایی از فشار گاهاً نیاز داریم، و شما نباید برای درخواست چنین فضایی به همسرتان بگویید که متاسفید یا احساس گناه می‌کنید.

میلراد می‌گوید: "انجام کاری غیر وابسته به همسرتان برای رابطه تان و شما به عنوان یک فرد، خوب است. نیاز نیست برای خواست آزادی فضا و یک زندگی جدا (کوتاه مدت) از همسرتان که می تواند اثر بازسازی رابطه را داشته باشد معذرت خواهی کنید."

 

 

نیاز به زمانی برای تنها بودن

 

 

 

6. چیزی که انجام نداده‌اید

گفتن "متاسفم" صرفاً برای اینکه از بحث و مجادله جلوگیری کنید وسوسه کننده است... حتی اگر آن کاری که برای آن معذرت خواهی می‌کنید را انجام نداده باشید. اما در نهایت، این نوع معذرت خواهی هیچ ارزشی ندارد، و صدمه بیشتری به رابطه شما می‌زند تا اینکه مفید باشد.

دیوید بنت مشاور، متخصص روابط و یکی از صاحبان The Popular Man می گوید: "بسیاری افراد بعنوان راهی برای اینکه همسرشان دست از سر آنها بردارد معذرت خواهی می‌کنند. اگر هیچ کار اشتباهی انجام نداده‌اید و تنها معذرت خواهی می‌کنید تا شخصی دست از سر شما بردارد، در واقع شما هستید که باید از معذرت خواهی دست بردارید!"

 

به خاطر کاری که نکرده اید معذرت خواهی نکنید

 

 

 

 

7. داشتن یک سری اشتباهات جزئی

اشتباهات هر روز اتفاق می‌افتند، اما همه آنها نیاز به معذرت خواهی ندارند. اگر یک خطای کوچک جزئی جلوی همسرتان انجام دادید تا جایی که برای رابطه تان آسیبی در بر نداشت، خود را مجبور به معذرت خواهی نکنید.

 

داشتن یک سری اشتباهات جزئی

 

 

 

چطور از دست عادت معذرت خواهی بیش از حد رها شویم؟

ممکن است عجیب یا خلاف روال معمول بنظر برسد، اما درواقع معذرت خواهی بیش از حد می‌تواند برای رابطه شما مضر باشد. پس چه کار باید بکنید تا عادت معذرت خواهی بیش از حد را کنار بگذارید؟

موری می گوید: "آگاهی از دلایل معذرت خواهی بیش از حد می تواند قدم خوبی باشد. آیا این کار را می‌کنید چون یک عادت است؟ چون زیاد به خود فکر نمی‌کنید؟ چون اگر بابت کاری که انجام نداده‌اید معذرت خواهی نکنید مشاجره‌ای پیش می‌آید  یا اختلاف هرگز پایان نمی‌یابد، پس معذرت خواهی آسان تر است؟ مهم است به دلایل پشت این نیاز نگاه کنید تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا نیاز دارید روی خودتان کار کنید یا لازم است یک رابطه ناسالم را به پایان برسانید."

در یک رابطه، یک معذرت خواهی به جا، و واقعی می‌تواند التیام بخش، ارزشمند، و مصالحه آمیز باشد، اما یک معذرت خواهی غیر ضروری یا ریاکارانه و دروغین می تواند اثر برعکسی بگذارد. پس دفعه بعدی که می خواهید معذرت خواهی کنید، دقیقه ای صبر کنید تا فکر کنید که آیا نیاز است بگویید "متاسفم"، و اگر بله، همیشه مطمئن شوید که لازم است.

نمایش بیشتر
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه آموزشی روی دکمه بالا کلیک کنید.
با خبر شدن از ویدئوهای جدید

ثبت نظر و یا سوال

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
1397/12/12 03:32  مدت زمان عضویت:125 روز
0
سلام...چرا بعضی دوره ها ویدیوش نشون داده نشده...دانلود کنیم
1397/10/10 12:47  مدت زمان عضویت:316 روز
0
سلام.چرا نمیشه این ویدیو هارو دید؟وقتی مشترک میشوم رو میزنم میگه این دوره قبلا خریداری شده
پاسخ ها
راعی - مشاور سایت
1397/10/11 00:22  مدت زمان عضویت:565 روز
0
سلام دوست عزیز لطفا با شماره تماس 02188915004 جهت تهیه محصولات و راهنمایی بیشتر ارتباط برقرار کنید
برنامه های مرتبط