شماره تماس پشتیبانی
02188915004

8موضوع حیاتی که باید قبل از ازدواج به آن ها فکر کرد

نیاز به پشتیبانی دارید
پشتیبانی از طریق تلگرام
یا
تماس با شماره:
021-88915004
درباره این برنامه

8موضوع حیاتی که باید قبل از ازدواج به آن ها فکر کرد

خانواده یکی از نهاد های مهم اجتماعیه که با ازدواج تشکیل میشه.بهمین خاطر آموزش و آگاهی و خودشناسی قبل، حین، و بعد از ازدواج میتونه خیلی موثر واقع بشه!
خودشناسی و آموزش در مراحل مختلف ازدواج می تونه از آمار ازدواج های ناموفق و به تبع آن از آسیب هایی مثل طلاق، کودک آزاری، خشونت های خانوادگی، اعتیاد، همسرآزاری و ...جلوگیری  کنه و اون ها رو کاهش بده!
یکی از دلایل اختلاف و طلاق در خانواده ها اینه که زوجین بدون در وهله ی اول بدون شناخت از خودشون و در ادامه بدون شناخت از همدیگه وارد زندگی مشترک میشن! در این مقاله سعی کردم موضوعات کلیدی و بسیار مهمی رو براتون بیارم که با مطالعه این نکات قبل از ازدواج مطئمنا انتخاب بهتری خواهید داشت.

تا انتهای این مقاله همراه من باشید، مطمئنم در پایان این مقاله نگاهتون به ازدواج تغییر خواهد کرد!!

1-معنی ازدواج و تعهد

با وجود تغییرات و تحولات اجتماعی بنیادی و تغییر ارزش ها، ازدواج هنوز هم به عنوان یک ارزش اخلاقی به شمار می رود.با وجود همه ی شرایط و نگرانی ها هنوز هم خیلی ها ازدواج می کنند و این نشان دهنده ی ارزش بالای آن است.

ازدواج یکی از تصمیماتی است که به همه ی جوانب زندگی شما تاثیر می گذارد!

پس قبل از هر اقدامی باید به تمامی جنبه های اون نگاهی جامع و کامل داشته باشید تا مطمئن شوید که بهترین فرد و بهترین زمان را برای ازدواج انتخاب کرده اید!
در صورتی که عاقلانه در مورد ازدواج فکر کنید ، می توانید در طول زندگی مشترک شرایط سخت را هم کنترل کنید و درست مدیریت کنید.

تعهد یعنی وظیفه یا ضمانتی در مقابل کسی یا برای چیزی و خود را ملزم به انجام کاری دانستن!
تعهد فردی یعنی کارهایی که بخاطر وظایف و التزام هایی انجام می شوند. این وظایف و الزام ها ممکنه توسط خود شخص تعیین شده باشن یا وظایف دو طرفه  و دوجانبه ای باشن که باید به آن ها پایبند بود.

 

 

ازدواج موفق

 

 

2-تعیین و روشن کردن اهداف بلند مدت در زندگی

 

برای اغلب مردم، تعیین اهداف آسان است ولی مسئله، اجرا و اقدام و داشتن پشتکار برای رسیدن به اهداف است. همان گونه که دیانا اسکارف هانت می گوید “اهداف رویاهایی با یک موعد زمانی هستند” هرکسی رویاهایی دارد اما افراد موفق رویاهایشان را به اهدافِ قابل دستیابی، تبدیل می کنند!

فرآیند تعیین اهداف به شما کمک می کند تا انتخاب کنید که در زندگی به کجا می‌خواهید برسید. با دانستن اینکه دقیقا چه چیزی را می خواهید به دست آورید، می فهمید که تلاشتان را باید در کدام قسمت متمرکز کنید. همچنین می توانید عوامل مزاحمی که می تواند منجر به سرگردانیتان شود را سریعا کنترل کنید.
مثلا در زندگی مشترک باید بدانید  آیا می خواهید پدر یا مادر شوید؟ اگر این گونه است، چگونه می‌توانید پدر یا مادر خوبی شوید؟ می خواهید چگونه در نظر همسر یا دیگر اعضای خانواده خود دیده شوید؟

3-انتظارات متقابل از همسر

 

از آفت هایی که هر خانواده را تهدید می کند، رشد خواسته ها و انتظارات زوجین از یکدیگر است، به گونه ای که این قبیل توقعات به مرز غیر منطقی می رسد و با مطرح شدن آنها ، آرامش زندگی درهم می ریزد.

زنان و شوهران جوان غالبا از این جنبه آسیب می بینند که مرز منطقی بودن انتظاراتشان از یک دیگر مشخص نیست و احساساتشان در این دوران جریحه دار می شود.

نقطه ی بحران در زندگی زمانی فرا می رسد که انتظارات غیر منطقی و تامین نشده بر روی هم انباشته می شود و آستانه ی مقاومت زن و شوهر به تدریج کمتر شده و باعث ویرانی زندگی مشترک می شود.

 

 

نکات قبل از ازدواج

 

 

 

4-سلسله مراتب زندگی

 

ازدواج و زندگی مشترک، یکی از مهم ترین روابط صمیمانه و نزدیک است. اساساً در هر ارتباط نزدیک و صمیمانه، ابعاد و موضوعات زیر مطرح می شوند:
دلبستگی، سلسله مراتب قدرت، حریم، جنسیت، مرز و تفسیر از جهان. ضعف و اشکال در هر یک از موارد مذکور می تواند ارتباط را دچار تنش و چالش کند و آن رابطه را به سمت تخریب و نابودی سوق دهد.

5-آیا شما تمایلی به داشتن فرزند دارید و اگر تمایل دارید چه تعداد

تعداد بدنیا آوردن فرزند، بسته به تصمیم و نظر زوج ها دارد. برخی ترجیح می دهند فقط به یک فرزند بسنده و برخی هم حتی با وجود سه فرزند هنوز احساس می کنند که خانه شان آنگونه که باید شلوغ نیست. اینکه چه تعداد فرزند لازم و نیاز است بسته به هر خانواده متفاوت خواهد بود. بسته به شرایطی که پدر و مادرها از وضعیت مالی، اشتغال، و بعد روانی و اعصاب  متنغیر خواهد بود ولی لازم است که حتما درباره ی آن با همسرتان به توافق برسید.

6-وضعیت مالی و درآمد در زندگی

 

مدیریت مالی  در حقیقت اهمیت زیادی برای ادامه یک ازدواج و زندگی زناشویی است.از لحظه ای که قبول می کنید با هم زندگی کنید در طول ازدواج، شما باید همه مسئولیت هایی را که ازدواج نیاز دارد  پاسخگو باشید.تلاش برای حفظ این زندگی در روز خوب و بد است که در واقع یک مسئله مبهم و مشکل است.

به عنوان مثال می توانید اگر در یک ماه در آمد بالاتری دارید همه آن پول را خرج نکرده و برای ماه های آینده صرفه جویی کنید.

اما  موضوع اصلی از ازدواج و موقعیت مدیریت مالی نیست. قانونی در این مورد وجود ندارد که چون دو نفر همدیگر را دوست دارند باید در مورد مسائل مالی با یکدیگر تفاهم داشته باشند.اما شما باید یک راه میانجی در ازدواج پیدا کنید.از لحظه ای که تصمیم می گیرید ازدواج کنید، موافقید که آنچه را که در واقع کسب کرده اید به اشتراک بگذارید؟

آیا شما در مورد موقعیت بدهی همسر خود آگاهی دارید؟

آیا همسرتان بدهی های خود را از شما پنهان می کند؟

برعکس، ممکن است همسرتان در آمد خود را از شما پنهان نگه دارد؟

آیا متوجه می شوید که این پنهان کاری ها سبب بروز چه مشکلاتی در زندگی شما می شود ؟

البته پاسخ به این سوالات، از نظر شخص به شخص متفاوت است و به دید آن ها بستگی دارد.

 

 

 

قبل از ازدواج

 

 

7-والدین و اقوام و ارتباط با آن ها

 

واقعیت این است که خیلی وقت ها دخالت بزرگترها و نابلدی زوج های جوان در تعیین حد و مرزهای آنها، باعث اختلاف زن و شوهرهای صفر کیلومتر می شود. ممکن است همسر شما، مراوداتتان با خانواده خود را یک نوع وابستگی تلقی کند یا شما صحبت های پدر و مادر همسرتان را دخالت در خانواده کوچک خود بدانید.

دیدارهای مکرر، غیرضروری و بدون برنامه زوج ها با خانواده هایشان، یکی از مهم ترین دلایل بروز اختلاف هاست. گاهی وقت ها، دختر و پسرها مدت طولانی به خانه پدر و مادر خود یا همسر می روند و در آنجا اتراق می کنند. این روش زندگی، گاه بیانگر وجود اختلاف و مشکلات بین زوج است و از همه مهم تر آن که این زوج نمی توانند بدون حضور اطرافیان، زندگی دو نفره ای را تجربه کنند.
بی شک وقتی زندگی زناشویی زوج بدون دغدغه و مشکلات ارتباطی و عاطفی باشد، زن و شوهر برای بودن در خانه خود و در کنار هم بودن لحظه شماری می کنند.

در رفت و آمد با خانواده همسرتان، آداب را بیش از هر جای دیگری رعایت کنید. مهمانان ناخوانده نباشید. این قضیه در رابطه با والدین و دیدار آنها از عروس و داماد هم صدق می کند.
آنها را با عطوفت و مهربانی، عادت دهید که مهمان ناخوانده شما نشوند. خیلی وقت ها پدر و مادرها بی هیچ دلیل موجهی تنها به صرف محبت زیاد، اختلاف با همسر، یا به بهانه دلتنگی سرزده به حریم زوج جوان وارد می شوند. سرزده آمدن و زیاد ماندن یکی از اعضای خانواده طرفین در خانه زوج، به مرور زمان مساله ساز خواهد شد و باعث بروز اختلاف و آسیب های بسیار جدی بر زندگی خصوصی زناشویی می شود.

8-مسائل جنسی و انتظارات طرفین از این رابطه

اغلب افراد خود را از زندگی جنسی شان راضی نشان می دهند؛ در صورتی که در واقعیت این طور نیست. اغلب مردم ممکن است از زندگی جنسی خود طبیعتا راضی باشند؛ زیرا یک رابطه جنسی با خود نشاط و لذت به همراه دارد؛ اما زمانی که در مورد کیفیت رابطه و سلایق جنسی شان، سوال می شود، پاسخ های نامربوطی می دهند.
بیشترین میزان رضایت جنسی، در زوجین جوانی که تازه وارد رابطه شده اند و کمترین آن در زوجینی که رابطه جنسی طولانی مدت داشته اند گزارش شده است. مردان در مقایسه با زنان، رضایت جنسی بیشتری را ابراز می کنند. یافته دیگر این است که اغلب افراد، تقاضایی برای داشتن دفعات بیشتر رابطه جنسی دارند.

باید توجه داشته باشید اگر خواهان یک رابطه بلندمدت با همسرتان هستید، نمی توانید صرفا به برقراری یک رابطه جسمی بسنده کنید. مطمئن باشید فقط به صرف رفع نیاز جنسی نمی توانید زندگی شیرین و خوبی را تجربه کنید.

هدف اصلی این بررسی ها، قبل از ازدواج کمک به افراد برای انتخاب زوج مناسب است.چون انسان ها به اندازه ی کافی از همدیگه شناخت ندارن و این بررسی و آگاهی ها  به نوعی یک پیشگیری خواهد بود!
شناخت نسبت به بعضی از موضوعات قبل از ازدواج خیلی مهمه چون فقط با شناسایی این جزئیات ِ که زوج ها میتونن به این نتیجه برسن آیا برای هم مناسب هستن یا خیر؟

بنابراین شناخت، آگاهی ، بررسی شرایط، و مشاوره در این مرحله یعنی قبل از ازدواج ، برای راهنمایی افراد ، کمک به تصمیم گیری بهتر و مناسب تر اون ها و پیشگیری از بروز اختلافات مفید خواهد بود.

 

نویسنده : سبا یعقوبی

کارشناس محتوا

نمایش بیشتر
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه آموزشی روی دکمه بالا کلیک کنید.

ثبت نظر و یا سوال

برای ثبت نظر ابتدا خود شوید.
تاکنون نظری ثبت نشده است !
برنامه های مرتبط