شماره تماس پشتیبانی
02188915004

چند همسری و عواقب جبران ناپذیر آن در جامعه

نیاز به پشتیبانی دارید
پشتیبانی از طریق تلگرام
یا
تماس با شماره:
021-88915004
درباره این برنامه

چند همسری به چه معناست؟

چند همسری یا تعدد زوجات به این معنی است که مردی بیش از یک همسر و شریک داشته باشد. چند زن گیری در برخی استان ها و قوم ها به عنوان یک خورده فرهنگ پذیرفته شده است. افراد محدودی با این چندگانی کنار آمده اند و دارند با آن زندگی می کنند. بنابراین نمی توان کامل این مسئله را رد یا تایید کرد. ولی آیا تمام مردم در جوامع مختلف این موضوع را می پذیرند؟ به نظر شما پدیده چند زنی چه تاثیری در جامعه ما دارد؟ آیا به آرامش جامعه کمکی می کند؟ یا بدتر باعث تشنج و سلب آرامش در اجتماع می شود؟

با من همراه باشید تا در این ویدئو به بررسی این موضوع بپردازیم.

 

چند همسری 

 

ازدواج سنت پیامبر است!

عقیده بعضی افراد این است که ائمه و پیامبران ما به چند همسری تاکید داشته اند. سوالی که از این افراد دارم این است که آیا شما به غیر از این موضوع، فرمایشات دیگر این عزیزان را هم اجرا می کنید؟ آیا عدالت، مبارزه با رشوه، مبارزه با فساد و هزاران موارد دیگر را هم از این بزرگان یاد گرفته اید و در زندگی آن ها را هم اجرا می کنید؟
آیا مردانی که عدالت بین همسر و خواهر و مادرشان در زندگی را نمی توانند اجرا کنند، می توانند عدالت را بین چند همسر رعایت کنند؟ پس آقایان محترم لطفا برای اشتباه خودتان به دنبال دلیل و توجیحات اینگونه نباشید.  زیرا رهبر کشور هم نسبت به بیان این مسئله به شدت واکنش نشان داده اند و گفتند که شوخی در مورد این موضوع هم کار اشتباهی است. چرا که باعث دلسردی زنان در جامعه می شود.

آیا عنوان مسئله چند همسری تیشه به ریشه خانواده زدن نیست؟

زمانی که این مسئله در یک فرهنگ کلان و بزرگ مثل پایتخت که به نوعی هسته کشور است مطرح می شود ناخوداگاه باعث یک واکنش شدید اجتماعی در افراد می شود. زیرا افراد حس هنجارشکنی و نا امنی در اجتماع را پیدا می کنند. من و بسیاری از اساتید بزرگ سال هاست که تمام تلاش مان را در جهت آموزش برای خانواده ها انجام می دهیم. تمام هدف مان هم آموزش مهارت هایی به خانواده هاست که باعث تحکیم بنیان خانواده شود. به نوعی این مهارت ها بتواند به روابط بین زوج ها و ارتباط و احساس بین آن ها کمک کند و خانواده منسجم تر و محکم تر شود. ولی بیان مسائل اینچنینی می تواند باعث فروپاشی خانواده شود.

 

چند همسری 

 

آیا خانم ها نسبت به این موضوع رضایت درونی دارد؟

به نظر شما آیا زنی قبول می کند که عشقش و شریک عاطفی اش را با کسی به اشتراک بگذارد؟ این هنجارشکنی ها برای افرادی که در فرهنگ هایی بزرگ شده اند که عشق و علاقه را به معنی تعهد و وفاداری زن و مرد به یکدیگر در زندگی می دانند، باعث ایجاد هرج و مرج و نا امنی در خانواده می شود. این هنجار ها قلب زنی را که ستون خانواده و اجتماع است و منبع عشق و آرامش است را می سوزاند و او را دچار استرس و بی قراری می کند. وقتی زنی آرامشش را از دست بدهد و دیگر احساس امنیت نداشته باشد، نمی تواند سرچشمه محبت برای خانواده و فرزندانش باشد. این فشار روانی و ترس از دست دادن همسر باعث افسردگی  و سلب آسایش از زن می شود.

چند همسری و آسیب آن به بچه ها

چند همسر گیری می تواند باعث بروز یک بحران اجتماعی و آسیب های روانی جبران ناپذیری در جامعه و خانواده شود. زیرا فرزندی که در خانواده ای بزرگ می شود که می بیند پدرش عشقش و مسئولیت و تعهدش را با دیگری تقسیم می کند، همیشه این حس را دارد که مادرش مورد خشونت قرار گرفته است. این فرزندان حس بسیار بدی در وجودشان دارند و اصلا احساس شادی، رضایت و امنیت در خانواده را احساس نمی کنند.

 

چند همسری 

 

تشویق به چند همسری آرامش و سلامت جامعه را به خطر می اندازد!

در جامعه خانم هایی هستند که با توجه به دیدگاه اجتماع و نظر برخی از آدم ها سن شان برای ازدواج بالا رفته است. در صورتی که این افراد بنا به دلایل خودشان و ایده آل هایی که دارند اقدام به ازدواج نمی کنند. این دلیل بر این نیست که به این خانم مجرد به چشم فرد آسیب دیده در اجتماع نگاه کرد. این افراد انتخاب کرده اند این گونه زندگی کنند، رشد و پیشرفت کنند و به قدرت و ثروت هم برسند و از زندگی لذت هم می برند و در شرایط مناسب هم ازدواج خواهند کرد. ولی دلیلی بر اینکه بخواهند بروند و در زندگی شخص دیگری سهیم شوند و به این شکل بخواهند زندگی تشکیل دهند، وجود ندارد.

بجای تبلیغ چند زن گیری شرایط ازدواج مجرد ها را فراهم کنید

زندگی مشترک به معنی با همدیگر ساختن و بدست آوردن است. قرار نیست که از روز اول همه چیز حاضر و آماده برای ازدواج دو نفر باشد. بلکه باید لذت تلاش و در کنار هم بدست آوردن را تجربه کرد. و این تفکر کاملا اشتباهی است که تا همه چیز آماده نباشد من ازدواج نمی کنم. بلکه می توانید مراسم عروسی در مقیاس کوچک داشته باشید و در زندگی متاهلی و در کنار هم مشترکا شروع به ساختن و بدست آوردن کنید.

در شرایط فعلی جامعه که پذیرفتن مسئولیت های زندگی مشترک با توجه به مشکلات اقتصادی که به شدت سخت شده و جوان ها اصلا جرات اقدام به ازدواج را ندارند سعی کنید بجای راهکار و باور غلط چند همسری شرایط را به نحوی برای جوان ها محیا کنید که آن ها را به ازدواج و تشکیل خانواده ترغیب کنید. و بجای اینکه مسئولیت گریزی را پرورش دهیم آن ها را به افراد مسئولیت پذیر در جامعه تبدیل کنیم. به آن ها کمک شود تا بتوانند برای ازدواج اقدام کنند و بجای خراب کردن یک خانواده، یک زندگی جدید و سالم در جامعه بسازند.

 

چند همسری 

 

برای یک رفتار اشتباه به دنبال بهانه ای برای تایید نباشید

قبل از ترویج یک رفتار حتما قبلش به مسائل جامع شناسی و اتفاقاتی که در اجتماع رقم می زند، دقت کنید و بعد آن را مطرح کنید. درست است که تعداد افراد مجرد جامعه در حال حاضر بالا است. ولی لطفا بجای مجوز دادن برای یک رفتار اشتباه و خراب کردن خانواده ها، افراد مجرد را به ازدواج و تشکیل خانواده تشویق کنیم. در درجه اول پیشنهادی که در یک جامعه مطرح می شود ابتدا باید بررسی شود که آیا این ایده سودمند است. و در درجه دوم این سودمندی به ضرر شخص دیگری نباشد. یعنی هر دو طرف احساس رضایت نسبت به این راهکار داشته باشند.  بیان مسائل مربوط به ترویج چند زنی در خانواده حتی برای شوخی هم کار درستی نیست و می تواند دل همسر را بشکند.

اما فراموش نکنید که مرد های سرزمین ما مردان آگاه، مهربان و خانواده دوستی هستند. دوست دارند قابل احترام و ارزش و در راس خانواده باقی بمانند و تحت هیچ شرایطی حاضر به آسیب رساندن به خانوده و اجتماع شان نیستند.

نمایش بیشتر
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه آموزشی روی دکمه بالا کلیک کنید.

ثبت نظر و یا سوال

1399/1/8 11:38  مدت زمان عضویت:829 روز
0
سلام، خیلی خوشحال شدم که این بحث رو هم مطرح کردید، متاسفانه تبلیغات گسترده‌ی مسئله‌ی چند همسری استرس و نگرانی زیادی برای بعضی خانم‌ها ایجاد کرده.
1399/1/6 17:37  مدت زمان عضویت:378 روز
0
عالی شما بینظیرید بدون نقص خوشحالم استادی مثل شمارو پیدا کردم ودارمت
برنامه های مرتبط