به من اطلاع بده!

با کلیک بر روی "Allow" از تخفیف ها و پیام های سایت مطلع شوید.
شماره تماس پشتیبانی
02188915004

خودتان را بسنجید | تست آنلاین تله های روانی

زمان باقی مانده:
همین الان کلیک کنید
همین الان کلیک کنید

5 توصیه مهم برای حفظ رابطه عاطفی

نیاز به پشتیبانی دارید
پشتیبانی از طریق تلگرام
یا
تماس با شماره:
021-88915004
اطلاعات برنامه آموزشی
زمان برنامه 00:37
نوع برنامه ویدئو
تعداد قسمت 1
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!
دانلود اپلیکیشن اندروید
با اپلیکیشن به راحتی می توانید برنامه های آموزشی را ببینید.

پریسا نصری

مدرس این برنامه

عضو هیئت مدیره سازمان مردم نهاد خانواده موفق با همکاری استانداری تهران با هدف تحکیم بنیان خانواده
فعالیت در حوزه بالا بردن آمار ازدواج و پایین آوردن آمار طلاق
دارای 8سال سابقه ی مطبوعاتی و فرهنگی
مدیر روابط عمومی مجله روانشناسی شادکامی
مدیر اجرایی انتشارات فریور
عضو سرای روزنامه نگاران کشور

صفحه مدرس
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!
درباره این برنامه

پرداخت هزینه در رابطه عاطفی

وقتی ما یک نفر را دوست داریم، بابت این دوست داشتن هزینه می پردازیم. در واقع زمانی که ما یک نفر را دوست داریم و برای او ارزش قائلیم، حاضر هستیم یه سری هزینه ها برای بدست آوردن رضایت طرف مقابل انجام دهیم. این هزینه ها صرفا مالی نیستند، بلکه می تواند از وجود خودمان بابت این عشق و علاقه هزینه شود.
می تواند تغییر در ارزش ها و باور های چندین و چند ساله ما باشد. این هزینه و بها می توانند تغییر در ظاهر و پوشش باشد، می تواند تغییر در نوع آرایش کردن باشد. یا حتی تغییراتی در رفتار و نحوه برخورد مان ایجاد می کنیم تا جذابیت بیشتری برای طرف مقابل در رابطه عاطفی مان ایجاد کنیم.

اما فراموش نکنید که شما قرار نیست هزینه بالایی در رابطه عاطفی پرداخت کنید. درست است زمانی که شما سر سفره عقد بله را می گویید، دارید چندین نوع متفاوت "نه" را هم نسبت به شرایط قبلی خودتان می گویید و آن ها را می پذیرید. به خاطر عشق و علاقه تان در برخی مسائل و خواسته تان تغییراتی ایجاد می کنید و ممکن است محدودیت هایی نسبت به قبل برای شما ایجاد شود.

 

حفظ رابطه عاطفی

 

هزینه کردن اشتباه در رابطه

پرداخت هزینه و بها بالا در رابطه عاطفی مثل این است که همسرتان از شما می خواهد که با خانواده تان ارتباطی نداشته باشید. دوست ندارم که با خواهرت رفت و آمدی داشته باشی. در واقع وقتی شما بخاطر نگه داشتن طرف مقابل تان در رابطه حاضر هستید که عزیزان تان و ارزشمند ترین افراد زندگی تان را حذف کنید، برای خود ارزشی قائل نیستید و نمی توانید احساس ارزشمندی را تجربه کنید.

در رابطه عاطفی زمانی که از طرف مقابل ناراحت هستید و می خواهید آن را بیان کنید، باید خیلی هوشیارانه و آگاهانه آن ناراحتی و دلخوری را بیان کنید. هیچ وقت در زمان دلخوری، گلایه ها را با کلمه "تو" شروع نکنید و شرووع به سرزنش کردن نکنید. زیرا فرد به سرعت در مقابل شما و صحبت تان گارد می گیرد. بلکه عبارات را با کلمه "من" و از خودتان شروع کنید. مثلا من می خوام باهات صحبت کنم، من خیلی حالم بده، من خیلی دلم گرفته و... سعی کنید اول احساس خودتان را بیان کنید. این نوع صحبت کردن باعث اثرگذاری بیشتری در فرد می شود.

 

حفظ رابطه عاطفی

 

عادت های اشتباه را کنار بگذارید

رفتار های خودتان را بررسی کنید و ببینید چه میراث روانی از رفتار های پدر و مادر تان را به ارث برده اید و در وجود شما است. مچ خودتان را بگیرید و بررسی کنید که کدام رفتار و واکنش آن ها در بحث ها و دعوا ها که روزی برای شما اذیت کننده بوده، اکنون در شما هم شکل گرفته و دارید آن ها را در رابطه عاطفی تان پیاده سازی می کنید.

یک اشتباهی که در رابطه ای عاطفی انجام می دهیم این است که سیر تا پیاز مسائل و ارتباطات خانوادگی را برای طرف مقابل تعریف می کنیم. خود این کار دادن مجوز به فرد است که می تواند و اجازه دارد، در تمام مسائل خصوص و خانوادگی ما سرک بکشد و نظر بدهد و برای ما تعیین تکلیف کند.

زیادی خوب بودن و زلال بودن در رابطه باعث می شود دیگران از شما سوء استفاده و در نهایت حذف تان کنند. خوب باشید، انسان باشید ولی جایگاه و ارزش خود را حفظ کنید و به اندازه برای دیگران باشید. زیرا این خوب بودن و لطف شما برای دیگران به یک تکلیف و وظیفه تبدیل می شود.

 

حفظ رابطه عاطفی

 

تربیت خانوادگی خیلی مهمه

برخی از اخلاق ها و رفتار ها در فرد وجود دارد که ممکن است برای او منطقی و برای شما غیر منطقی باشد و تحمل کردن آن کار سختی باشد. ولی در رابطه عاطفی باید یاد بگیرید که برخی از این رفتار ها را بپذیرید و با آن کنار بیایید و اجازه ندهید که حال شما را بد کند. رعایت و درک این تفاوت ها که ممکن است میراث روانی از خانواده ها باشد، می تواند به داشتن رابطه عاطفی بهتر کمک کند.

ممکن است در تربیت خانوادگی ما نوع غذا خوردن حتی متفاوت باشد و اگر فردی خارج از آن چارچوب ها رفتار کند، غیرقابل درک و تصور باشد و اصلا نتوانیم تحمل کنیم. حتما قبل از ازدواج این مسائل را با دقت بررسی کنید و ببینید آیا توانایی درک این تفاوت ها را در رابطه دارید یا خیر.

 

حفظ رابطه

 

انعطاف پذیری در رابطه عاطفی

انعطاف پذیری در رابطه عاطفی خیلی مهم است. حتما این انعطاف پذیری را در زمینه کاری طرف مقابل تان با دقت بیشتری مورد بررسی قرار دهید. به عنوان مثال شغل مرد طوری است که مدام در حال سفر کردن های چند روزه است. در این سفر عکس و فیلم های زیادی هم برای شما می فرستد. بعد از دیدن این عکس ها واقعا چه حالی پیدا می کنید؟ آیا از درون حال شما بد شده؟

پس حتما قبل از انتخاب همسر به این موارد دقت داشته باشید. ببینید آیا آنقدر در کار او انعطاف دارید که بتوانید این دوری ها و سختی ها را بدون اینکه حال تان بد شود و خودتان را آزار دهید، تحمل و درک کنید. زیرا بعد از انتخاب و پذیرش این شرایط، باید نرم باشید و انعطاف داشته باشید. اجاره ندهید این موارد آرامش و رابطه عاطفی شما با همسرتان را خراب کند. البته این پذیرش و درک تا جایی معقول است که طرف مقابل هم از این قضیه سواستفاده نکند.

 

حفظ رابطه عاطفی

 

مرد خوب کم نیست، فقط...

در رابطه عاطفی می توان به بهترین شکل عمل کرد و رابطه عالی ساخت. فقط باید به تیپ شخصیتی، اصول تربیتی و خانواده ای که فرد دارد، توجه شود و مطابق با آن برای راه حل ها و راهکار های متفاوت برنامه ریزی کرد.

در آخر فراموش نکنید که مرد خوب به تعداد خیلی زیادی وجو دارد. فقط برخی سختگیری های بیش از اندازه و آگاهی نداشن و بلد نبود های ما نسبت به برخی مسائل باعث می شود مرد برای تشکیل زندگی و خانواده دچار ترس و تردید شود. زیرا در این شرایط بد اقتصادی مرد ها هم نگرانی های خودشان برای شروع زندگی مشترک، برگزاری مراسم و تامین هزینه ها و ... را دارند. سعی کنید برای شروع زندگی خواسته های معقول و به جایی داشته باشید و شروع زندگی را برای طرف مقابل سخت نکنید. بعد از ازدواج می توان در کنار هم با عشق و احترام و درک متقابل و یادگیری سواد عاطفی، زندگی و رابطه فوق العاده ای ساخت.

 

نمایش بیشتر
جلسات این برنامه

5 توصیه مهم برای حفظ رابطه عاطفی

00 ساعت و 37 دقیقه
مشاهده نشده
نیاز به مشترک شدن
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!

ثبت نظر و یا سوال

1399/3/2 12:11  مدت زمان عضویت:485 روز
0
عاشقتم پریساجون ، خیلی عالی و کارآمد بود ویدئوتون
1399/2/28 17:47  مدت زمان عضویت:402 روز
0
خیلی عالی بود همیشه از حرفای قشنگتون کلی انرژی میگیرم
1399/2/20 07:59  مدت زمان عضویت:182 روز
0
عشقم یه دونه ای خدا رو شکر باهاتون اشنا شدم
1399/2/20 07:59  مدت زمان عضویت:182 روز
0
عشقم یه دونه ای خدا رو شکر باهاتون اشنا شدم
1399/2/19 21:09  مدت زمان عضویت:699 روز
0
سلام.عالی بودمرسی🌹
1399/2/18 08:08  مدت زمان عضویت:467 روز
0
با عرص سلام و احترام . ممنون از نکاتی که یاداور شدید . لطف میکنید. اگر امکان داره در مورد نحوه اصلاح و بهبود میراث روانی خانوادگی صحبت کنید . بینهایت سپاسگزارم. دعاگوی شما .با ارزوی سلامتی و خوشبختی روز افزون برای خانم دکتر پریسای عزیز.
1399/2/17 23:47  مدت زمان عضویت:165 روز
0
عالی
1399/2/17 21:47  مدت زمان عضویت:643 روز
0
فوق العاده بود کلی چیز یادگزفتم تو این کلیپ.
1399/2/17 17:57  مدت زمان عضویت:689 روز
0
عاشقتم .واقعا ‌.من تو گذشته حرفایی زدم و رفتارایی را داشتم ک از ناآگاهی بوده اما بهای سنگینی داشته ‌.و همسرم علاقه ب خانوادم نشون نمیده چون رفتارای من باعث شده ک دیدش نسبت ب خانودم عوض بشه اما قصد این کارو نداشتم ‌
1399/2/17 16:45  مدت زمان عضویت:484 روز
0
سلام مثل همیشه عالییییی😍😍😍

چطور میشه میراث فکری طرف مقابلو تشخیص بدیم
1399/2/17 16:44  مدت زمان عضویت:150 روز
0
عالی بود ممنون 🌹🌹🌹🌹
برنامه های مرتبط