شماره تماس پشتیبانی
02188915004

دلایل نابودی عشق بعد ازدواج و نامزدی

نیاز به پشتیبانی دارید
پشتیبانی از طریق تلگرام
یا
تماس با شماره:
021-88915004
اطلاعات برنامه آموزشی
زمان برنامه
نوع برنامه متنی
تعداد قسمت 0
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه آموزشی روی دکمه بالا کلیک کنید.
دانلود اپلیکیشن اندروید
با اپلیکیشن به راحتی می توانید برنامه های آموزشی را ببینید.

پریسا نصری

مدرس این برنامه

عضو هیئت مدیره سازمان مردم نهاد خانواده موفق با همکاری استانداری تهران با هدف تحکیم بنیان خانواده
فعالیت در حوزه بالا بردن آمار ازدواج و پایین آوردن آمار طلاق
دارای 8سال سابقه ی مطبوعاتی و فرهنگی
مدیر روابط عمومی مجله روانشناسی شادکامی
مدیر اجرایی انتشارات فریور
عضو سرای روزنامه نگاران کشور

صفحه مدرس
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه آموزشی روی دکمه بالا کلیک کنید.
درباره این برنامه

 آیا کم شدن عشق بعد از ازدواج طبیعیه؟

معمولاً افراد در دوران ابتدایی رابطه، نامزدی و یا عقدشون روابطی کاملا عاطفی و عاشقانه با همدیگه دارن. اما هر چه قدر که این دوران طولانی تر میشه باعث کم شدن عشق و کمرنگ تر شدن رابطه میشه. این مساله در صورت تعادل کاملا طبیعیه اما اگه بیش از حد بشه کم شدن عشق و علاقه کاملا مشهود باشه، غیرطبیعی و خطرناکه. شرایط زندگی و اتفاقاتی که زوج ها با اعمال و رفتارشون در زندگی مشترک رقم می زنن، می تونه باعث کم شدن عشق و علاقه ای بشه که بعد از گذشت چند سال از زندگی مشترک شکل گرفته.

شاید حتی فکر کنن که دیگه اون عشق روزهای اول زندگی بینشون وجود نداره و با هم بودن و کنار هم بودنشون یک موضوع خیلی عادی شده. اما آیا واقعا نابودی عشق بعد ازدواج اتفاق میوفته یا نه؟

 

نابودی عشق بعد ازدواج

 

چرا همه دچار این درد میشن؟

احتمالا اگه از زوج های جوان بپرسید که آیا عشق و علاقه شون بعد از ازدواج بیشتر شده است یا خیر؟
حدود هشتاد درصد از اون ها اعتقاد دارند که کم شدن عشق و علاقه ی در دوره ی نامزدی اتفاق میوفته و اصلا پایدار نیست و به محض رفتن زیر یک سقف حس عادی شدن در دو طرف ایجاد میشه؛ نابودی عشق بعد ازدواج ممکنه خیلی آهسته و نامحسوس اتفاق بیفته!

ازدواج باعث کم شدن عشق و علاقه میشه؟

اگر به روابط قبل و بعد از ازدواجتون نگاه کنید به تفاوت‌هایی پی می‌برید و ممکنه به این نتیجه برسید که نسبت به یکدیگر سرد شدید و اون عشق و علاقه ی قبل از نامزدی یا ازدواج رو نسبت به همدیگه ندارید.
اینجاست که فکر و خیال‌هاتون شروع میشه؛ نگران میشین که چرا محبت بینتون کم و اختلافاتتون اینقدر زیاد شده؟! چه چیزی باعث نابودی عشق بعد ازدواج یا نامزدی شده؟

بین عشق و دوس داشتن چه تفاوتی وجود داره؟

واقعیت اینه که عشق با دوست داشتن فرق داره. عشق در واقع یک اشتیاق شدید بین دو نفره! اگر دقت کرده باشین وقتی دو نفر عاشقن، لحظه شماری میکنن تا رابطه شون رو رسمی کنن و با همدیگه ازدواج کنن. یا دو نفر که توی دوران عقد هستن دوست دارند هر چی سریع تر زندگی مشترک خودشون رو شروع کنن! طاقت دوری از همدیگه رو ندارن و احساس می کنن عشق زیادی بینشون وجود داره و حتی تصور کم شدن عشق رو در رابطه شون نمی کنن.

ممکنه اون ها واقعا عاشق باشن اما وقتی زیر یک سقف میرن می بینند که مثل قبل اون حرارت رو ندارن. احساس می کنن نسبت به همسرشون سرد شدن و ازدواج باعث کم شدن علاقه بینشون شده. این افکار به ذهنشون میرسه که عشق و علاقه بعد از ازدواج از بین میره! در صورتی که اینطور نیست و این تغییرات علت داره... نابودی عشق بعد ازدواج قطعا دلایل مشخصی داره که می تونید از اون جلوگیری کنید.

 

نابودی عشق بعد ازدواج

 

آیا عشق از بین می رود؟

هر دو طرف قبل از رسمی شدن رابطه هیجان بسیار بالایی برای رسیدن به همدیگه دارن و وقتی این اتفاق میفته به تدریج میزان هیجان هم کاهش پیدا می کنه! در ساده ترین حالت شما تصور کنید یک لباسی رو به شدت دوس دارید و بعد از کلی برنامه ریزی بالاخره اون لباس رو خریداری می کنید؛ ممکنه روزای اول تا می تونید اون رو بپوشید و جلوی آینه ژست های مختلفی هم باهاش بگیرید یا سعی کنید بیشتر جاهایی که میرید اون رو بپوشید اما به تدریج اون رو هم به لیست لباس هایی که شاید چند ماه یک بار یا فصل به فصل می پوسید اضافه می کنید و این بخاطر کم شدن عشق و علاقه نیست بلکه بخاطر کم شدن هیجان هست.

کم شدن عشق و علاقه با کم شدن هیجان کاملا متفاوت هست.

طبیعا این موضوع در رابطه خیلی جدی تر از به دست آوردن یک لباس هست چون در ازدواج بحث مالک شدن مطرح نیست؛ شما وقتی لباسی رو میخرید بعد از مدتی بعنوان یکی از متعلقات کنارش میگذارید و هیجان به دست آوردن چیز دیگه ای رو دارید.
اما رابطه بین زوجین هر روز تغییر می کنه؛ شما به اندازه ای که برای رسیدن به چیزی تلاش می کنید بیشتر به اون علاقه مند می شید. حالا اگر شما به رابطتون رسیدگی کنید به مراتب میزان علاقه هم بیشتر خواهد شد. اما متاسفانه خیلی از افراد وقتی در رابطه به هیجاناتشون پاسخ داده میشه دیگه رابطه با فرد مقابل رو بدیهی تصور می کنن و چیزهای دیگه ای رو جایگزین می کنن تا با اون ها به هیجان برسن. همین تکراری شدن می تونه یکی از دلایل کم شدن علاقه باشه.

آیا عشق بعد از ازدواج به وجود میاد؟

گاهی دختر یا پسر یا هردو قبل از ازدواج متوجه میشن که همدیگه رو دوست ندارن و می خوان از ازدواج انصراف بدن اما اطرافیان و خانواده می گن: حالا فعلا ازدواج کنید بعدا عشق و علاقه هم به وجود میاد! اشتباه ترین جمله ی ممکن!!

اما واقعیت اینه که بعد از ازدواج هایی که دو نفر کششی به هم ندارن، نه تنها علاقه ای به وجود نمیاد و عشقی شکل نمی گیره، در خیلی از موارد ممکنه این مساله باعث خشم و نفرت از طرف مقابل هم بشه.
بنابراین هیچ تضمینی وجود نداره که بعد از ازدواج عشق و علاقه ایجاد میشه، چه بسا این انتخاب باعث کم شدن عشق و علاقه نسبت به اعضای خانواده فرد هم بشه. البته این به این معنی نیست که حتما باید اول عاشق شد و بعد ازدواج کرد، اما باید حتما آگاهانه و با شناخت کافی انتخاب کرد.

 

نابودی عشق و علاقه

 

دلیل نابودی عشق بعد ازدواج چیه؟!

انگار همین دیروز بود که برای رسیدن به یکدیگر آسمان و زمین را به هم می‌دوختید تا به هم برسید!
اما چه زود عاشقی‌هایتان به سر رسید و قول و قرارهایتان فراموش شد. دیگر از آن دوست داشتن‌های درگوشی خبری نیست حالا دل‌ تنگ یک آغوش و دوستت دارم شده‌اید؛ یعنی عشق بینتان کجا رفته است؟!

اینکه بدونید چرا به تدریج گذشت زمان باعث کم شدن عشق و علاقه در بین برخی زوج ها محو میشه و احساس از بین میره  تا حد زیادی می تونه به بهبود رابطه شما کمک کنه، در ادامه برخی از این دلایل رو با هم می خونیم و با اون ها آشنا می شیم:

1- انتظارات بی جا

اولین دلیل نابودی عشق بعد ازدواج انتظارات بی جای زوجین از همدیگه است. خیلی ها توقع دارن که عشق همیشه وجود داشته باشه و هیچوقت از بین نره حتی زمانی که مشکلی پیش میاد و حتی با دعوا و جر و بحث.
اما هیچکدوم از این ها واقعی نیست و کاملا غیرواقع بینانه هست. این انتظارات شاید در یک فیلم رمانتیک یا رمان برآورده بشه اما در زندگی حقیقی که هر روز با مسائل مختلفی سر و کار داریم امری محال و دور از انتظار هست. و مدیریت نکردن هر یک از اون ها می تونه ریسک کم شدن عشق و علاقه رو بعد ازازدواج به همراه داشته باشه. این افراد چون انتظار دارن همه چی عالی باشه، وقتی به کوچکترین مشکلی بر می خورن و با پستی و بلندی های زندگی آشنا میشن تا امید میشن و عشق و علاقه اون ها کم کم از بین میره.

2- دروغ گویی

بعضی ها به بهونه اینکه نمی خوان با گفتن حقیقت طرف مقابلشون رو ناراحت کنن، دائما دروغ میگن و اسم این دروغ ها رو هم میگذارن عشق! در حالی که دروغ آفت زندگی مشترکِ و باعث از بین رفتن اعتماد بین زوج ها میشه  تا جایی که در نهایت منجر به کم شدن عشق و علاقه بین اون ها هم میشه.

3- عدم اعتماد

اگر می خوایین رابطتون همیشه پابرجا باشه باید یاد بگیرید که هر دو نفر، پایه های اعتماد رو در رابطه تون قوی کنید.
اعتماد واقعی زمانی شکل می گیره که به حریم خصوصی هم احترام بگذارید و احساساتتون رو با هم در میون بگذارید.تا به این شکل از کم شدن عشق و علاقه و صمیمیت در رابطتون و یا نابودی عشق بعد ازدواج جلوگیری کنید.

 

نابودی عشق و علاقه

 

چگونه می توان بعد از ازدواج عشق را افزایش داد؟

تقریبا همه زوج‌ ها در طول زندگی زناشویی با تنش‌هایی روبرو هستن و دعواهایی  رو تجربه میکنن که این تنش ها برای هیچ‌کس خوشایند نیست.
مَثل معروفی که گفته "دعوا نمک زندگی است" بیانگر اینه که همسران با اختلاف نظر بر سر موضوع های مختلف می تونن با گفتگو، شناخت خودشون رو نسبت به همدیگه افزایش بدن و با شناخت بیشتر به سازگاری و گذشت دست پیدا کنن و مانع از کم شدن عشق و علاقه بین خودشون بشن.

راه های دیگه ای هم وجود داره که با رعایت کردن اون میشه میزان علاقه و عشق را بالا برد:

1- برای همسرتون وقت کافی بگذارید.

وقت کافی یعنی بدون قید و شرط برای همسرتون وقت بگذارید، به حرف ها گوش بدید و از بودن در کنارش لذت ببرید.

 

 2- به شوهرتون پیام دیداری و به خانم تون پیام شنیداری بدید.

از اونجایی که مردها با چشم عاشق میشن و به زیبایی و سلامت همسرشون خیلی اهمیت میدن بنابراین شما باید سعی کنید به این دو مورد اهمیت ویژه ای بدید.
در مقابل خانم ها از طریق گوش عاشق میشن و دوس دارن جمله هایی شبیه " دوست دارم" رو از همسرشون بشنون، اینکار باعث افزایش اعتماد به نفس در هر دو طرف میشه.

3- همسرتون رو بشناسید.

یکی از نکات مهم و تاثیر گذار در افزایش عشق و علاقه، شناخت همدیگه هست. برای اینکه به شناخت دقیق تری از همسرتون برسید کافیه به تفاوت های وجودی زن و مرد پی ببرید. وقتی این موارد رو رعایت کنید می تونید تا حدودی امیدوار باشید که از کم شدن عشق و علاقه در رابطه با طرف مقابلتون جلوگیری کردید.

مردان عاشق اینگونه زنانند:

مرد عاشق زنی میشه که در درجه اول به او احترام بگذاره.
زن شاد همیشه مورد توجه همسرشه و براش جذابیت داره.
مرد از زن غرغرو و ناراضی فراریه.
برای یک مرد چیزی مهم تر از اعتماد همسرش به او وجود نداره.
سرک کشیدن و کنکاش در حریم خصوصی یک مرد فقط شما رو از چشمش می ندازه.
خوش رو بودن، مهربون بودن، ظرافت و زنانگی و داشتن اعتماد به نفس از جمله ویژگی هایی که مردان دوس دارن.

زن عاشق مردی میشه که وفادار باشه.
اخلاق خوب و مهربون بودن از ویژگی های مورد پسند خانم ها در آقایون هست.
زنان عاشق مردانی هستن که برای خانواده و دوست داشتن خودشان حرمت قائل هستن.
شنونده خوب وبدن برای زن خیلی خیلی مهم هست.

 

نابودی عشق و علاقه بعد ازدواج

 

کم شدن علاقه در دوران نامزدی

اگه احساس می کنید در دوران نامزدی عشق و علاقه بین شما کم شده، این کارها رو انجام بدید:

اگه دختر و پسر به موقع متوجه سردی توی رابطه نشن و فکری برای روند پیشرفت و رفع سردی رابطشون نکنن، یقیناً با هجوم افکاری مثل از بین رفتن علاقه،‌ از چشم افتادن و … به ذهنشون از تشکیل زندگی مشترک آینده بی رغبت یا منصرف میشن و روز به روز به دوری و فاصله شون افزوده میشه و هرچی جلوتر برن شدت کم شدت عشق و علاقه در رابطشون بیشتر میشه.

زیاد شدن مدت دوران نامزدی شاید مزایای زیادی مثل شناخت کامل فرد مقابل، فرصت کافی برای تامین مخارج ازدواج یا جهیزیه و … برای دختر و پسر داشته باشه ولی معایبی مثل عادی و سرد شدن رابطه در دوران نامزدی و ایجاد مشکلات و اختلافات زیاد و… هم به همراه داره.

پیشگیری از کم شدن عشق و علاقه در دوران نامزدی:

اگه شما هم مثل بقیه آدمها دوست ندارید شاهد نابودی عشق بعد ازدواج تون باشید پیشنهاد میکنم این قسمت رو با دقت دنبال کنید.

ابراز عشق و محبت به طرف مقابل:

افراد باید سعی کنن در این دوران برای نزدیک تر شدن به هم و اجتناب از فاصله، برخی امور و فعالیت ها که نشان دهنده عشق و محبتشون به فرد مقابل هست، رو انجام بدن. 

محبت کلامی:

استفاده بیشتر از جملات تاثیر گذاری مثل عزیزم خیلی دوست دارم،‌ عاشقانه به تو دل بستم، زندگی من با بودن تو معنا پیدا می کنه، با نامزدتون تماس بگیرید و بهش بگیید فقط می خواستم صدات رو بشنوم و…

فرستادن پیامک های عاشقانه

هدیه دادن:

هدیه تاثیر زیادی بر روحیه و علاقه افراد به همدیگه میگذاره، مخصوصاً اگر بدون هیچ دلیل و مناسبتی باشه.

انجام کارهای مورد علاقه نامزدتون:

انجام دادن کارها و فعالیت هایی که نامزدتون به اون ها علاقه زیادی داره؛ مثل نامه نوشتن،‌ تماس گرفتن،‌ تفریح، سفر رفتن و … می تونه نقاط مشترک بیشتری رو بین شما به وجود بیاره و شما رو به هم نزدیک تر کنه.

انجام ندادن کارهایی که نامزدتون رو ناراحت می کنه:

تندخویی کردن، دروغ گفتن،‌ بدقولی کردن، ژولیده پولیده بودن و … قطعا باعث کم شدن عشق و علاقه در دوران نامزدی میشه. نابودی عشق بعد ازدواج میتونه خیلی آروم و بی سر و صدا باشه. و شروع این نابودی با انجام کارهای به ظاهر ساده، انجام میشه.

به بهانه صمیمی بودن یا این که طرف مقابل تا الان شما رو شناخته، آداب اجتماعی، نظافت، زیبایی و صداقت رو زیر پا نگذارید و خیال نکنید فرصت برای جبران زیاد هست. با رعایت این نکات شما به نامزدتون نشون می دید که دوسش دارید و واقعا عاشقش هستید.

طولانی شدن عقد چه نقشی در کم شدن عشق و علاقه زوجین داره؟

طولانی شدن دوران عقد در کنار همه مسائل دیگه ای که داره، یک زنگ خطر خیلی ویژه رو برای زوج های جوان به صدا در میاره. چون به مرور هیجان اولیه کاهش پیدا می کنه شما فکر می کنید نسبت به همدیگه سرد شدید و همین دلیل قهر و آشتی های پی در پی میشه. مشاوران ازدواج میگن بهترین مدت دوران عقد شش ماه تا یک سال هست. فلسفه دوران عقد آشنایی بیشتر زوجین با همدیگه و رسیدن به این نقطه است که :  “ما می خواهیم با هم زندگی کنیم.”
هرچقدر دوره عقد طولانی تر باشه فشار خانواده ها و احتمال افزایش اختلافات هم بیشتر میشه. همه ی این ها در نهایت منجر به کم شدن عشق و علاقه خواهد شد. از طرف دیگه بعضی از تعامل های سازنده و اتفاق های مثبت، بعد از ازدواج و فقط بعد از انتقال به خونه جدید برای زوجین رخ میده.

 

نابودی عشق و علاقه

 

استفاده از قفل و کلید های ارتباطی مثل:

قفل ها

تو نسبت به من بی توجه شدی!

تو دیگه منو دوست نداری!

تو بلد نیستی با یک خانم چه طور رفتار کنی!

کلید ها

من به توجه تو نیاز داشتم و احساس کردم به من توجه نداری!

من به محبت بیشتر تو نیاز دارم!

من به این که به من بگی دوستم داری نیاز دارم! دلم می خواد با من این طوری صحبت کنی!

قفل ها و کلیدها هر دو یک مطلب رو بیان می کنن اما به شیوه ای متفاوت! در واقع هر قفلی یک کلید داره و هر کلیدی یک قفل که میشه شکل هرکدوم رو از دیگری دریافت کرد. وقتی که شما درباره موضوعی از همسرتون انتقاد می کنید، وقتی قضاوت یا ادراک تون نسبت به همسرتون رو بیان می کنید، وقتی شما چیزی رو به همسرتون گوشزد می کنید، شما در حال استفاده از قفل ها هستید و مطمئن باشید فضای گفت وگوی شما و همسرتون بسته و بسته تر خواهد شد و در نهایت به بحث و مشاجره ختم خواهد شد که نتیجه ای جز کم شدن عشق و علاقه در رابطه ندارد.

نشانه های خطرناک کم شدن عشق

اما کلیدها فضای گفت وگو رو، هرچند غمگین یا منفی باشه، به سمت باز شدن و پیدا کردن راه حل پیش می برن. وقتی شما از احساس و انتظارات تون صحبت می کنید و بیان می کنید به چه چیزهایی نیاز دارید، هم به خاطر بیان احساس تون سبک و راحت می شید و هم به همسرتون نشون می دید که چه کار باید بکند. 

زوج های زیادی شکایت می کنن که عشق و علاقه ای که در ابتدای رابطشون وجود داشته فروکش کرده و کم شده یا از بین رفته! خیلی این موضوع رو به تفاوت های دو طرف نسبت میدن و اعتقاد دارن بخاطر شناخت بیشتر میزان عشق و علاقه بعد از ازدواج کم شده یا از بین رفته و باعث نابودی عشق بعد ازدواج شده. به طوری که خودشونم فکرشو نمیکردن که یه روزی انقدر نسبت به هم بی عاطفه بشن.

 

نابودی عشق بعد ازدواج

 

ارتباط نابودی عشق و پیوند خیالی

موج "مردگی" که بعد از ماه های پرهیجان اول، رابطه رو در خودش غرق می کنه باعث میشه خیلی از زوج ها امید خودشون رو از دست بدن و جای دیگه ای جز رابطه شون به دنبال اون هیجان بگردن! با وجود یافته های محققان که نشون میده بین سی تا شصت درصد از زوج ها در نقطه ای از زندگی مشترک خودشون اقدام به خیانت می کنن، به نظر میرسه وقتش رسیده که دلیل کم شدن میزان عشق و علاقه در رابطه رو بررسی کنیم.

شاید بهتر باشه برای درک بهتراین موضوع با مفهوم پیوند خیالی هم آشنا بشیم؛ پیوند خیالی به نوعی از ارتباط گفته میشه که بعنوان یک جایگزین برای رابطه عاشقانه واقعی عمل میکنه! این توهم به دو نفر این امکان رو میده که با وجود فاصله احساسی، خیالی پر از عشق و دوس داشتن برای خودشون داشته باشن. نزدیکی جسمی و فاصله احساسی از مشخصه های پیوند خیالی هست.

برای باهم بودن برنامه ریزی کنید

این پیوند زمانی شکل میگیره که حس واقعی و جدی عشق، احترام و جاذبه با خیال و توهم امنیت، ارتباط و محافظت جایگزین میشود. با اینکه همه این ها به نظر ویژگی های خوب یک رابطه رو می رسونه اما جایگزین کردن یک اولویت فیزیکی می تونه هر رابطه صمیمی رو خراب کنه! افرادی که پیوند خیالی دارن، داشتن برنامه ریزی رو به اتفاقات خود به خودی و امنیت رو به عشق ترجیح میدن. اون ها سعی می کنن که با هم باشن اما بدون انرژی، استقلال و محبتی که روزی به زندگیشون رنگ میداد.

بعضی زوج ها در این خیالات عمیق تر میشن. بیشتر افراد بین لحظاتی که واقعاً صمیمی و نزدیک هستن و لحظاتی که خیال و توهم رو جایگزین عشق واقعی میکنن. با تشخیص میزان درگیر کردن خودتون در پیوند خیالی میتونید با عادات و رفتارهای منفی مبارزه کنید و مراحلی جدید و هیجان انگیز از رابطه تون رو تجربه کنید. این طوری خیلی راحت می تونید از نابودی عشق بعد ازدواج جلوگیری کنید. پیشنهاد میکنم این قسمت رو چند بار بخونید تا کاملا متوجه قضیه بشید.

1-از دست دادن جاذبه جنسی

وقتی در پیوند خیالی باشیم، به مرور زمان مقداری ازجاذبه جنسیمون رو از نظر طرف از دست میدیم.
تکیه کردن به کسی برای اینکه از ما مراقبت کنه یا ما از او مراقبت کنیم، فشار سنگینی بر رابطه مون وارد میکنه. چون کم کم اون فرد رو جزئی از خودمون می بینیم، شعله عشقی که ما رو به سمت هم کشیده بود، کمتر میشه.
وقتی به طرف مقابلمون بعنوان فردی مستقل با شخصیتی جذاب نگاه کنیم، هیجان همیشه در رابطه مون خواهد ماند.

2- تلفیق هویت ها

آیا وقتی به رابطه تون نگاه می کنید، میتونید راه هایی که باعث میشه شما و همسرتون پا روی مرزهای همدیگه بگذارید رو تشخیص دهید؟
آیا به جای اینکه بگیید، «او» یا «من»، میگیید «ما»؟
حفظ استقلال شخصیت هامون در رابطه، بهترین راه برای حفظ جذابیت طرف مقابلمون هست، این جدا کردن شخصیت ها ازهم نه تنها شما رو از هم دورتر نکرده بلکه باعث میشه همسرتون جذابیت بیشتری براتون داشته باشه.
موقعیتی که برای بار اول عاشق میشید رو در نظر بگیرید؛ بر اساس همان خصوصیات و ویژگی های خاص و منحصر به فردِ  که جذب طرف مقابلتون میشید.
استقلال شخصیت اوست که علاقه و احترام در شما ایجاد کرده و شما رو به سمت او میکشونه.

3- بیخیالی و به خودتون نرسیدن

وقتی به درجه ای از آسایش و راحتی در رابطه میرسیم، کمتر به ظاهر خودمون توجه می کنیم. دیگه بدون توجه و ملاحظه رفتار می کنیم و خیلی اوقات ممکنه موجب آزرده خاطر شدن همسرمون هم بشیم.
ممکنه وزنمون بالا بره، عادت های ناسالم پیدا کینم، کمتر ورزش کنیم و بیشتر تنقلات بخوریم؛ این عادت ها فقط از روی راحتی و آسایش نیست.
این ها روش هایی برای محافظت از خودمون از نزدیکی مداوم هست.
این عادت ها معمولا اعتماد به نفس ما رو از بین میبره و طرف مقابلمون رو از ما دور میکنه.

4- ارتباط کمتر

وقتی برای حرف زدن با همسرتون وقت میگذارید، آیا درمورد چیزهایی معنادار حرف میزنید؟
آیا گفتگوهاتون بیشتر حالت عملی و کاری گرفته و رنگ دوستی نداره؟
خیلی مهمه که زندگی هامون رو با کسانی که دوست داریم تقسیم کنیم.
با اینکار میتونیم خیلی بیشتر اون ها رو بشناسیم. و با این روش اون ها رو به صورت افرادی مستقل از خودمون می بینیم.
این کمک مون میکنه اون ها رو نه به اجبار بلکه به اندازه ای واقعی دوست داشته باشیم.

5- فرو خوردن خشم

کنار اومدن با مشکلات از جایگاهی عاقلانه باعث میشه حس محبت و دوست داشتنتون رو از بین نبرید. شاید ارتباط و گفتگوی صادقانه سخت باشه اما کمکتون میکنه همسرتون رو بهتر بشناسید تا اینکه بخوایید با عینک بدبینی به او نگاه کنید. وقتی عادت کنیم احساساتمون رو در خودمون بریزیم و به جای مطرح کردن اون ها با همسرمون، برعلیه او جبهه بگیریم، روی یخ اسکیت کردیم.

حتی وقتی کم کم احساس نزدیکی کنیم، به محض اینکه همسرمون کاری کنه که دوست نداریم، دوباره حالت انتقادی میگیریم. وقتی بتونیم آزادانه چیزهایی که اذیتمون میکنه رو به همسرمون بگیم، خیلی راحت تر میتونیم اون مسائل رو فراموش کنیم و از دلمون بیرون بریزیم. هرچقدر توانایی خودمون برای چنین رفتاری رو تقویت کنیم، نزدیکی احساسی بیشتری به همسرمون خواهیم داشت.

اگه میخوای تا آخر عمرت رابطه عاشقانه ای با همسرت داشته باشی پس تا انتهای این متن با من همراه باش:

 

نابودی عشق بعد ازدواج

 

اختلاف زن و شوهر

تحقیقات نشون میده به هم رسیدن، گویا نقطه پایان عشق های آتشین هست و زن و شوهرها تا زیر یک سقف میرن، اختلاف هاشون شروع میشه!

روانشناس ها معتقدن بعد از ازدواج زن و مرد دچار افت هیجان میشن و عشق و صمیمیت بین اون ها کم رنگ میشه. عدم توجه به این مسئله می تونه مشکلاتی رو به وجود بیاره. 

«هر چه به هدف نزدیکتر شوی، انگیزه هایت تا حدودی کم می شود.»

قبل از ازدواج زن و مرد برای داشتن همدیگه و بودن در کنار هم شوق زیادی دارن اما وقتی ازدواج می کنن چون به اونچه که خواستن رسیدن، فکر می کنن دیگه نیازی به ابراز محبت به شکل بارز نیست. انسان ها غالبا کمال گرا هستن و تا یکی از نیازهاشون برطرف میشه سراغ نیاز بعدی میرن!به این علت میزان عشق و علاقه بعد از ازدواج و نامزدی کم میشه!

معمولا این اتفاق در آقایون بیشتر هست، دلیلش چیه؟

تحقیقات نشون میده مردها در بیان روابط عاطفی ضعیف ترند. اون ها زود دل می بندن و زود هم دل می برند، اما زن ها برعکس هستند.
دیرتر دل می بندن اما دل بستن شون عمیق تر و پایدارترهست. زن ها چون از دو نیمکره استفاده می کنن، در بیان احساسات خودشون و روابط کلامی شون قوی ترند.

واقعاً عشق و عاشقی بعد از ازدواج از بین می رود؟

پژوهش ها نشون میده عشق و علاقه واقعی بعد از ازدواج ایجاد هم رشد می کنه. عشق های آتشین زود هم خاموش میشن؛
فرد متعادل کسیِ که بتونه تعادل رو در رفتار و گفتارش حفظ کنه، گاهی برخی ناملایمتی ها ین زوج ها مشکلاتی رو ایجاد می کنه ولی اگر عشقی که بین اون هاست واقعی باشه نه تنها کم رنگ نمیشه بلکه کمک می کنه تا بهتر از پس این چالش ها بر بیان!

نماد یک عشق واقعی چیست؟

زمانی می توان گفت عشقی واقعیه که کلمه ای به نام تفاهم در اون باشه و این چند اصل رو داشته باشه:

اصل اول: در حضور دیگران احترام طرف مقابل را حفظ کنیم.

اصل دوم: در گفتگو اول نقاط قوت سپس نقاط ضعف را بازگو کنیم.

اصل سوم:  داد و ستد عاطفی، قلبی و کلامی داشته باشیم.

اصل چهارم: دنیای طرف مقابل را درک کنیم و ببینیم اگر در جایگاه او بودیم، چه دیدگاهی داشتیم.

در واقع عشق زمانی مفهوم پیدا میکنه که دو طرف، مسائل رو از زوایا و دریچه طرف مقابل مشاهده کنن، به عبارتی اتوبان دو طرفه در زندگی حاکم باشه.

 

چه تعداد از زوج ها واقعا عاشق هستن؟

به جرات می توان گفت زوج های معدودی هستن که به معنای واقعی به عشق رسیده باشن. بیشتر خانواده های ما یا متزلزل هستن یا تلاش می کنن خودشون رو از وضعیت موجود رها کنن و نجات بدن. در واقع خانواده بدون چالش خیلی کم دیده میشه، چون بیشتر آدم ها معمولا در خود محوری اسیر هستن.
نکته دیگه پر رنگ شدن عملکرد رسانه ها و ابزارهای الکترونیکی هست. هر چه این اتفاق پررنگ تر بشه، عشق ها کم رنگ تر میشه چون کلام محو میشه و به تبع محبت از بین میره و وقتی محبتی نباشه، صمیمیتی  هم وجود ندارد.

 

نابودی عشق بعد ازدواج

 

چطور میشه اون شور و حرارت اولیه رو در زندگی نگه داشت؟

یکی از کارهای مهمی که برای جلوگیری از نابودی عشق بعد ازدواج میشه کرد اینه که زن و شوهرها به گذشته خودشون برگردن، مثلا به آلبوم عکس های خودشون نگاه کنن یا خاطرات روزهای اول آشنایی شون رو مرور کنن.
روی نقاط ضعف هم انگشت نگذارند.

توانمندی طرف مقابل رو بارز و برجسته جلوه دهند.

به یکدیگر ابراز احساسات کنن و حتی بی مناسبت به همدیگه هدیه بدن.
گاهی برای هم نامه بنویسن.
در خلوت و در حضور دیگران تفاهم داشته باشند.
زندگی رو به خودشون سخت نگیرن و همیشه از خوبی های طرف مقابل یاد کنند.
تا به این ترتیب از کم شدن عشق و علاقه در زندگی جلوگیری کنند.

روابط عاطفی و محبت بین پدر و مادرها چقدر در این زمینه موثر است؟

بسیاری از روابط انسان ها از گذشته اون ها نشات می گیره. فرزندان آینه تمام نمای پدر و مادرهای خودشون هستن! به عبارت دیگه هر بذری بپاشی، همان رو درو خواهی کرد. نابودی عشق بعد ازدواج ممکنه به گذشته فرد ارتباط داشته باشه.

شخصی که در دوران کودکی و نوجوانی محبتی بین پدر و مادر خود ندیده و بدتر از اون مورد محبت پدر و مادرش هم نبوده، به سختی می تونه احساسات

خودش رو بروز بده چون دیواری به نام بی اعتمادی درونش شکل می گیره و بعد از مدتی در زندگی او تاثیر می گذاره و روابطش رو به زوال میکشونه.

پدر و مادرها باید با حفظ هنجارهای عرف و جامعه و آموزه های دینی عشق و محبت خودشون رو نسبت به همدیگه و در برابر فرزندان شون نشون بدن.

جمع بندی:

نابودی عشق بعد ازدواج اتفاق نمیفته مگر بخاطر عدم شناخت کافی از یکدیگر و عدم توانایی پذیرش تفاوت ها. کم کم علاقه جای خودش رو به بی میلی بده و رابطه رو به سردی بره تا جایی که عشق و علاقه به طور کامل از بین بره و منجر به جدایی بشه.
در واقع آنچه که به اشتباه، عشق تلقی میشه هیجان قبل از بدست آوردنه نه عشق آتشین! عشق آتشین اونیه که با مرور زمان حتی با وجود برخی اختلافات رو به زوال نره بلکه پخته تر و عمیق تر بشه!

لازمه با توجه به شناخت تفاوت های زنان و مردان برخی موارد اصولی بخصوص مواردی مثل احترام متقابل، بهاء دادن، وقت گذاشتن، هدیه دادن، محبت کلامی و رفتاری، رسیدگی و برطرف کردن نیازهای طرف مقابل در رابطه رو در نظر داشته باشیم. تا به مرور شاهد کم شدن عشق و علاقه در رابطه مون نباشیم.

نویسنده: سبا یعقوبی

نمایش بیشتر
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه آموزشی روی دکمه بالا کلیک کنید.

ثبت نظر و یا سوال

1399/3/6 02:20  مدت زمان عضویت:71 روز
0
چطوری میتونم اموزش رو دریافت کنم؟!
پاسخ ها
سبا یعقوبی مشاور سایت
1399/3/13 17:02  مدت زمان عضویت:801 روز
0
دوست عزیز شما می توانید با مراجعه به لینک زیر
https://www.parisanasri.com/course/691-Death-of-love
و این مقاله را مطالعه کنید.
موفق باشید
1399/2/29 16:41  مدت زمان عضویت:78 روز
1
عشق علاقه نسبت بهم داشته باشن هیچوقت بامشکل مواجه نمیشن
1399/2/29 11:57  مدت زمان عضویت:371 روز
0
سلام.در کدوم بخش میتونم این اموزش رو ببینم؟
پاسخ ها
سبا یعقوبی مشاور سایت
1399/2/29 15:10  مدت زمان عضویت:801 روز
0
کاربر گرامی شما می توانید بعد از ورود به حساب کاربری خودتان
روی بخش آموزش های رایگان کلیک کنید و در دسته بندی که به شما نشان داده می شود گزینه ی ازدواج هدفمند را انتخاب کنید و مقاله های موجود در وبسایت را مطالعه کنید.
لینک مقاله مورد نظر شما
https://www.parisanasri.com/course/691-Death-of-love
شاد باشید
برنامه های مرتبط