شماره تماس پشتیبانی
02188915004

خودتان را بسنجید | تست آنلاین تله های روانی

زمان باقی مانده:
همین الان کلیک کنید
همین الان کلیک کنید

احساس قدرت در رابطه عاطفی

نیاز به پشتیبانی دارید
پشتیبانی از طریق تلگرام
یا
تماس با شماره:
021-88915004
اطلاعات برنامه آموزشی
زمان برنامه 00:50
نوع برنامه ویدئو
تعداد قسمت 1
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!
دانلود اپلیکیشن اندروید
با اپلیکیشن به راحتی می توانید برنامه های آموزشی را ببینید.

پریسا نصری

مدرس این برنامه

عضو هیئت مدیره سازمان مردم نهاد خانواده موفق با همکاری استانداری تهران با هدف تحکیم بنیان خانواده
فعالیت در حوزه بالا بردن آمار ازدواج و پایین آوردن آمار طلاق
دارای 8سال سابقه ی مطبوعاتی و فرهنگی
مدیر روابط عمومی مجله روانشناسی شادکامی
مدیر اجرایی انتشارات فریور
عضو سرای روزنامه نگاران کشور

صفحه مدرس
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!
درباره این برنامه

احساس قدرت در رابطه عاطفی

احتمالا تا حالا مطالب زیادی درباره رابطه عاطفی و جنبه های مختلف اون مطالعه کردین و توی زندگی و روابطتون از اون ها استفاده کردین؛ اما موضوعی که شاید کمتر به اون پرداخته شده یا درباره اون خیلی کم صحبت شده و نادیده گرفتن اون در رابطه منجر به فروپاشی و تخریب اون رابطه میشه احساس قدرت در رابطه عاطفی هست. همه ی موجوداتی که روی کره زمین زندگی می کنن با نیازهای اساسی به دنیا میان و به طور مشترک در بین همه وجود داره، در حیوانات معمولا این احساس قدرت به شکل تلاش برای حفظ شریک، مبارزه برای دفاع از قلمرو و محافظت از بچه ها خودش رو نشون میده.

در واقع حیوانات از احساس قدرت برای بقاء و محافظت از خودشون استفاده می کنن و چیز بیشتری نمیخوان، اما در انسان نیاز به قدرت در واقع یک جنگه.
آدم ها برای ادامه ی مسیرشون و رسیدن به اهدافشون می جنگن؛ شاید بارها برامون پیش اومده باشه وقتی کسی برخلاف عقاید و خواسته های ما صحبت کرده یا عمل کرده، سعی کردیم باهاش مقابله کنیم و حتی گاهی تنبیه اش کنیم.

 

 احساس قدرت در رابطه عاطفی

 

حفظ قدرت در رابطه

شاید اون لحظه متوجه نباشیم چرا داریم اینکار رو می کنیم اما اون فرد داره به نیازی از ما آسیب میرسونه که جزء مهم ترین نیازها برای ماست، احساس قدرت! بزرگترین میدان جنگ بر سر قدرت در نمایش قدرت انسان ها، در زندگی و روابط عاطفی هست. یعنی بیشترین کش مکش ها رو در این زمینه می بینیم ولی چون خیلی به این مساله توجه نمی کنیم متوجه نمیشیم یا شاید هم بخاطر شکل رخ دادن اون نمی تونیم راحت قبول کنیم که همه این ها برای ارضا نیاز به قدرت در رابطه هست و به همین دلیلِ که یک نفر مدام داره تلاش می کنه بگه حرف من درسته، حق با منه، تو اشتباه کردی و ... .

شاید خیلی از این کش مکش ها به اسم توجه، نگرانی ، احساس مسئولیت و ... رخ بده اما چیزی که ما رو اذیت می کنه اینه که فکر می کنیم یک نفر داره ما رو تحت کنترل خودش در میاره و ما هیچ قدرتی نداریم.
و چون احساس می کنیم داریم قدرتمون رو از دست می دیم بنابراین سعی می کنیم مقابله کنیم که معمولا هم این چالش ها نتایج خوبی به دنبال نخواهد داشت.

 

 

احساس قدرت در رابطه

 

 

شاخ و شونه کشیدن!

موضوع حفظ قدرت از بدو تولد انسان وجود داشته و کشته شدن هابیل به دست برادرش قابیل این مساله رو اثبات می کنه. قدرت در همه روابط دوستی، شراکت، روابط عاطفی، روابط اجتماعی و ... نقش خودش رو حفظ می کنه. سالانه در کشورهای مختلف میلیون ها دلار صرف تولید و تهیه و تجهیز ابزارآلات جنگی میشه که وقتی به هدف این ها توجه کنی، همه اش بخاطر احساس قدرتِ! به همین خاطر سالانه میلیون ها انسان بی گناه آواره و کشته میشن تا عده ای که در راس قرار دارند قدرت خودشون رو حفظ کنن.

خیلی از ما آدم ها افراط رو در این زمینه دوست نداریم ولی به طور طبیعی زندگی رفاهی خوبف موقعیت اجتماعی خوب و جایگاه خوب رو دوست داریم. و  وقتی این نیازها در ما رفع میشه، تمایل داریم تا به بقیه افراد هم کمک کنیم در حقیقت تعادل رو در زمینه احساس نیاز به قدرت رعایت می کنیم و به دنبال سوء استفاده از این احساس قدرت نیستیم.

 

احساس قدرت در رابطه

 

جنگ و دعوا از کجا شروع میشه؟

نیاز به قدرت توی روابط عاطفی به چه شکل خودش رو نشون میده؟ شاید فکر کنیم نیاز به قدرت در رابطه عاطفی یعنی اینکه من بشم غلام حلقه به گوش طرف مقابلم و هرچی بگه بگم چشم! ما می تونیم این نیاز رو در بخش بزرگی به اسم احترام در نظر بگیریم، احترام به سلیقه، احترام به انتخاب، احترام به احساسات طرف مقابل، احترام به نگرش و تفسیر فرد مقابل از اتفاقاتی که میوفته، گوش دادن فعال به طرف مقابل و درنهایت همدلی و اعلام نظر خود.
چیزی که توی روابط عاطفی به ندرت اتفاق میوفته!

وقتی شریک عاطفی یا فردی که مقابل شما قرار داره درباره یک موضوع با شما صحبت می کنه، اون رو دست کم نگیرید. مثلا وقتی همسر شما از تلاش و کوشش خودش و سختی هایی که در سن پایین تر برای رسیدن به استقلال، تحمل و تجربه کرده؛ نباید نسبت به اون بی تفاوت باشید و طوری رفتار کنید که گویی یک موضوع بی اهمیت رخ داده و یا به گونه ای عمل کنید که انگار همه مردم همین شرایط رو داشتن و همسر شما کار خاصی یا متفاوتی انجام نداده.

 

احساس قدرت در رابطه عاطفی

 

احساس قدرت در رابطه عاطفی این نیست که شما طوری رفتار کنید که طرف مقابلتون برای کوچکترین کارها طبق نظر شما عمل کنه و کاملا باب میل شما باشه، احساس قدرت در رابطه عاطفی یعنی احترام و پذیرش طرف مقابل برای آنچه که بوده و انجام داده و احترام برای تلاش اون فرد، بعلاوه درک خواسته ها و علایقی که در کنار شما داره!

نمایش بیشتر
جلسات این برنامه

احساس قدرت در رابطه عاطفی

00 ساعت و 50 دقیقه
مشاهده نشده
نیاز به مشترک شدن
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!

ثبت نظر و یا سوال

1399/3/29 20:21  مدت زمان عضویت:44 روز
0
😙😙😙😙😙😙😍😍😍😍😍😍 عالی
1399/3/22 13:48  مدت زمان عضویت:633 روز
0
سلام ممنون عالی. فقط اگه بشه درجه صدای دوره ها خیلی پایین است اگه می شود صدا یا ویس بالاتر باشد.
1399/3/21 13:28  مدت زمان عضویت:64 روز
0
سلام تشکر، باز هم مثل همیشه عالی بود🙏🌹
زنده و سلامت باشید😊👍👏
1399/3/21 02:39  مدت زمان عضویت:623 روز
0
عااالیییی توی این کلیپ خیلی باهاتون احساس صمیمیت کردم پریسا جان و چهرتون شاداب تراز همیشه ست پایدار باشین و تشکرر 🌹🌹🌹🌹
1399/3/20 14:26  مدت زمان عضویت:59 روز
0
سلام خانم دکترعزیز،از صحبتاتون خیلی استفاده میکنم،ماباخانواده همسرم از نظرمکانی فاصله داریم به همین دلیل خیلی کم امکان رفتن و دیدن شون روداریم ووقتی که به دیدنشون میریم همسرم بیشتر توجهش رو معطوف به خواهراش میکنه و من تواون سفر به حاشیه میرم، بارها حسم روبهش گفتم وازاینکه به من توجه کمتری میکنه ناراحتم،منتها همسرم نظرش براینه که چون وقت کمتری روبا خونوادم میگذرونم باید تحمل کنی وبعد ازاینکه برگشتیم وقتهای بیشتریو درکنارهم هستیم، میشه لطفا راهنماییم کنین، در حقیقت همون حس قدرتیه که شما گفتین رو بهم نمیده
پاسخ ها
سبا یعقوبی مشاور سایت
1399/3/23 01:31  مدت زمان عضویت:768 روز
0
گاهی لازمه در بعضی موارد پذیرش خودمون رو بالا ببریم و سعی کنیم از دیدگاه طرف مقابلمون اتفاقات رو ببینیم
من از شما چندتا سوال دارم که امیدوارم بتونید صادقانه به اون ها فکر کنید و به خودتون پاسخ بدید؟
اگر من جای همسرم بودم احتمالا چه رفتاری داشتم؟
آیا مشکل دیگه ای با همسرم دارم؟
دلیل ناراحتی من از صمیمیت همسرم با خانوادش چیه؟
اگر من جای همسرم بودم و رفتارهای خودم رو می دیدم چه احساسی داشتم؟
همه چیز در رابطه من و همسرم سرجاشه، چرا احساس ناامنی میکنم از اینکه به خانوادش نزدیک تر میشه؟
چرا وقتی همسرم با خانوادشه بمن خوش نمی گذره؟
همسرم چیکار کنه حالِ من بهتر میشه؟
کجایِ خواسته همسرم ( چون وقت کمتری روبا خونوادم میگذرونم باید تحمل کنی وبعد ازاینکه برگشتیم وقتهای بیشتریو درکنارهم هستیم)برای من غیر قابل قبوله؟
به نظرم این سوالات می تونه به شما کمک کنه که راحت تر این مساله رو بپذیرید یا راهکار مناسب رو برای ارتباط با همسرتون در زمانی که کنار خانوادش هست پیدا کنید
اگر این توجه و وابستگی به صورت مداوم و همیشگی بود به نظر طبیعی بود و حق داشتید که نگران توجه همسرتون باشید اما وقتی بارها صحبت کردید و می دونید که این اتفاق فقط گاهی و اون هم زمانیِ که به خانواده همسرتون سر میزنید، فقط به طور ناخوداگاه دارید همسرتون رو نسبت به این مساله حساس می کنید که من میترسم وقتی تو با خانوادت صمیمی هستی، من احساس نا امنی می کنم و من اعتماد به نفس کافی برای برای حالِ خوب بدون تو رو ندارم.
احساس قدرت الزاما این نیست که شما همسرتون رو مجبور کنید به شما توجه کنه
اتفاقا بر عکس گاهی احساس قدرت اینه که نشون بدی حتی وقتی همه توجه همسرت جایی دیگ( سوء برداشت نشه منظور کنار خانواده خودش) هست باز هم حالت خوبه و شادی.
موفق باشید
برنامه های مرتبط