به من اطلاع بده!

با کلیک بر روی "Allow" از تخفیف ها و پیام های سایت مطلع شوید.
شماره تماس پشتیبانی
02188915004
  • دوره ها
  • زندگی با مرد وابسته به مادر و دردسرهای آن

زندگی با مرد وابسته به مادر و دردسرهای آن

نیاز به پشتیبانی دارید
پشتیبانی از طریق تلگرام
یا
تماس با شماره:
021-88915004
اطلاعات برنامه آموزشی
زمان برنامه 00:07
نوع برنامه ویدئو
تعداد قسمت 1
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!
دانلود اپلیکیشن اندروید
با اپلیکیشن به راحتی می توانید برنامه های آموزشی را ببینید.

پریسا نصری

مدرس این برنامه

عضو هیئت مدیره سازمان مردم نهاد خانواده موفق با همکاری استانداری تهران با هدف تحکیم بنیان خانواده
فعالیت در حوزه بالا بردن آمار ازدواج و پایین آوردن آمار طلاق
دارای 8سال سابقه ی مطبوعاتی و فرهنگی
مدیر روابط عمومی مجله روانشناسی شادکامی
مدیر اجرایی انتشارات فریور
عضو سرای روزنامه نگاران کشور

صفحه مدرس
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!
درباره این برنامه

مرد وابسته به مادر

یکی از مسائلی که امروزه به راحتی زندگی زوج ها رو تحت تاثیر قرار میده وابستگی یکی از زوجین به خانواده خودش هست یعنی داشتن یک همسر وابسته به خصوص مرد وابسته به مادر وابستگی همسر امکان و میزان دخالت خانواده رو در زندگی مشترک افزایش میده و این می تونه هم از طرف مرد و هم زن اتفاق بیوفته!
اما امروز ما می خواییم درباره مرد وابسته به مادر، در زمان ازدواج یا بعد از ازدواج صحبت کنیم؛ از جمله ویژگی های مهم یک مرد، تدبیر و استقلال و قدرت مردانگی اون هست. اینکه بتونه درست فکر کنه، درست تصمیم بگیره و حمایت گر و پشتیبان خوبی برای همسرش باشه. و مهم تر از این ها اینه که بتونه این استقلال و قدرت رو در رفتار و عملکرد خودش نشون بده.

 

مرد وابسته به مادر

 

از کجا بفهمم شوهرم بچه ننه است؟

اما متاسفانه خیلی از مردها این طور نیستن و بعد از ازدواج هم همچنان یک مرد وابسته به مادر خودشون باقی می مونن؛ برای خیلی از مردها تنها زن زندگی و تنها موضوع مهم زندگی مادرشونه و وابستگی شدیدی به اون دارن. هر چقدر هم که سن و سال این دسته از مردان بیشتر بشه و بزرگ تر بشن، باز هم پسر خوب مامان هستن که نه نمی گن و بدون اجازه مادرشون آب هم نمی خورن!

اما قبل از اینکه همسرتون رو قضاوت کنید و به اون برچسب مرد وابسته به مادر  یا به اصطلاح بچه ننه بودن بزنید، باید بدونید که آیا واقعا همسر شما به مادرش وابسته هست؟!
یا نه؛ فقط چون ما از شرایط ناراضی هستیم دوست داریم اینطور فکر کنیم و به نوعی دنیال مقصر اتفاقات باشیم و خودمون رو قانع کنیم که آررررره همسر من یک مرد وابسته به مادرشه که بدون اجازه مادرش نفس هم نمی کشه!

 

مرد وابسته به مادر

 

نشانه های مرد وابسته به مادر:

1- مرد وابسته به مادر حتی اگه ظاهرا مستقل شده باشه، از نظر عاطفی و عقلی به مادرش وابسته هست.
2- بدون مشورت با مادرش هیچ تصمیمی نمی گیره.
3- نگرش مادر و صحبت کردن با مادر می تونه در مدت خیلی کوتاهی و به سرعت نظر و عقیده مرد وابسته به مادر رو در مورد یک موضوع کاملا عوض کنه.
4- مرد وابسته به مادر بخاطر کسب رضایت مادرش قید خیلی از کارهایی که دوس داره انجام بده رو میزنه و خیلی از کارهایی که دوست نداره رو انجام نمیده.
5- از کوچکترین فرصت برای بودن کنار مادرش استفاده می کنه.
6- تحت هیچ شرایطی نمی تونه به درخواست های مادرش نه بگه، حتی اگر به ضرر خودش باشه.

 

میزان وابستگی همسر به مادر

تا اینجا متوجه شدیم که ویژگی های اصلی یک مرد وابسته به مادر چیه، پس اگه همسر شما هم جز اون دسته از افرادی هست که برای هر کاری باید از مادرش اجازه بگیره، روزی چند بار باید بهش زنگ بزنه، تک تک اتفاقات روزمره زندگی رو باید با مادرش در میون بگذاره، به تنهایی نمی تونه درمورد چیزی تصمیم بگیره، قبل از رسیدگی به زندگی مشترکش همیشه باید به دیدن مادرش بره و همه ی برنامه ریزی هاش با هماهنگی و تحت نظر مادرش هست، لطفا تا انتهای مقاله با من همراه باشید.

البته این وابستگی به دو شکل وجود داره، یا همسر شما برای بعضی از مسائل به خانوادش بخصوص مادرش وابسته هست. یا نه برای تک تک لحظات و کارهای زندگیش به اون ها نیاز داره و بدون اون ها نمی تونه هیچ کاری انجام بد! حالا سوال اینجاست آیا وابستگی همسر شما به مادرش صرفا ابراز احساسات یا نه برای همه امور زندگی باید با مشورت و نظر مادرش و خانواده اش پیش بره؟!

 

مرد وابسته به مادر

 

دوست داشتن مادر با وابسته بودن فرق میکنه

اگر صرفا ابراز محبت و عشق دادن به مادرش هست و در کنار این ها همه نیازها و خواسته های شما هم برآورده میشه، شاید لازمه که شما کمی از  حساسیت خودتون رو کم کنید و تلاش کنید بپذیرید. اما اگر علاوه بر موارد بالا اجازه گرفتن برای همه امور زندگی و تصمیم های زندگی مشترکتون باید مورد تایید مادر همسرتون باشه، باید کمی تامل کنید و این موضوع رو بیشتر بررسی کنید چون احتمالا همسر شما یک مرد وابسته به مادرش هست. چه بسا این نوع ارتباط یک وابستگی بیمار گونه باشه که در آینده تمامی جنبه های زندگی شما رو تحت تاثیر قرار بده.

رابطه یک مرد وابسته به مادرش از زوایه های مختلفی می تونه واکاوی بشه و ممکنه بر عکس اونچه که ما فکر می کنیم یعنی وابستگی پسر به مادر، در حقیقت مادران چنین مردانی شخصیت های وابسته داشته باشند و با رفتارهای افراطی سعی در جبران این خلاء در زندگی خودشون دارن.

 

ریشه وابستگی های همسر به مادر

حالا ممکنه شکل و نوع این وابستگی ها با توجه به موقعیت و شرایط همسر شما بیشتر یا کمتر خودش رو نشون بده؛ مثلا اینکه همسر شما فرزند اول یا آخر در خانواده باشه، تک فرزند باشه، دور بودن سایر فرزندان از خانواده، رفتار نامناسب اون ها با پدر و مادرشون، مشکلات شخصی که زندگی اجتماعی اون ها رو تحت تاثیر قرار داده مثل اعتیاد سایر فرزندان، عدم توانایی جسمی و مالی اون ها برای حمایت و نگهداری از مادرشون و ... باعث میشه تا این وابستگی بین همسر شما و مادرشون بیشتر بشه و دیده بشه و شما به اشتباه گمان کنید همسرتون یک مرد وابسته به مادر هست!

البته ما نمی تونیم منکر این بشیم که بعضی از مادران به هیچ عنوان نمی خوان بند ناف خودشون رو از پسرشون (یا دختر) جدا کنند چون این کار سطح اضطرابشون رو بالا میبره و احساس نا امنی می کنن.

 

 

همسر وابسته به مادر

 

تاثیر فرهنگ در وابستگی

متاسفانه توی کشور خودمون وابستگی همسر به مادرش، خیلی زیاد دیده میشه  و تبدیل به واقعیتِ فرهنگی شده، طوری که خانواده ها به راحتی به خودشون اجازه میدن در خصوصی ترین مسائل فرزندانشون بعداز ازادوج اون ها دخالت کنند و خیلی اوقات همین دخالت های نابجا باعث فروپاشی زندگی اون ها میشه.

تصمیم به ازدواج یعنی اعلام استقلال فردی و خودی این استقلال نشانه سلامت روانی و عاطفی فرد هست. دختر یا پسری که توان تصمیم گیری مستقل یا دفاع از تصمیم خودش رو نداره، در واقع یک کودک نابالغ در جسم یک مرد یا زن بزرگسال هست.

 

رفتار با مرد وابسته به مادر:

1- مدام به همسرتون بازخوردهایی بدید که قدرت مردانه اش رو ستایش می کنید،تکیه گاه بودنش برای شما یک افتخاره، و از اینکه زندگی مشترکتون رو با تدبیر مدیریت می کنه خوشحال هستید. این کار می تونه آروم آروم باعث جدا شدن ایشون   و کم شدن وابستگی شون بشه.
2- به هیچ عنوان از مادرشون بدگویی نکنید، هیچ وقت سعی نکنید بین همسرتون و مادرش با تنش و دعوا فاصله بندازید؛ چون قطعا بازنده این داستان شما هستید و همسرتون طرف مادرش رو خواهد گرفت.
3- عینک بدبینی رو بردارید. مادرشوهرتون رو مثل مادر خودتون ببینید، ارتباط خوبی باهاش برقرار کنید چون اون دشمن شما نیست، بلکه مادر مردیه که شما دارید بخاطرش می جنگید و عاشقش هستید.
4- از مادر شوهرتون بخاطر پسرش تشکر کنید، اون هوی شما نیست و فقط یک مادره، اگر خودتون هم فرزندی داشته باشید احتمالا راحت تر می تونید احساس مادرانه اش رو درک کنید.
5- اگر بعد از ازدواج متوجه این ضعف توی همسرتون شدین و متوجه شدین او یک مرد وابسته به مادر ش هست، بهتره به جای گارد گرفتن در مقابل مادر و سایر اعضای خانواده، سعی کنید از در دوستی وارد بشید چون در این صورت اون ها هم راحت تر شما رو توی حلقه عاطفی خودشون می پذیرن.
6- به جای غر زدن و جنگیدن برای کم کردن رابطه بهتره به مادر شوهرتون نزدیک تر بشید و از نفوذ اون روی فرزندش به نفع خودتون استفاده کنید.
7- همسرتون رو بخاطر کارهایی که انجام میده متهم نکنید، در عوض تلاش کنید با محبت خاصانه و بی دریخ این خلاء رو در شخصیت همسرتون پر کنید.

 

مرد وابسته به مادر

 

 

قطعا نمیشه اسم هر نوع وابستگی رو اختلال شخصیت گذاشت اما لازمه بدونیم اختلال شخصیت وابسته به فردی اطلاق میشه  که توانایی تحمل تنهایی رو نداره، از طرد شدن میترسه و توی همه ی امور نیازمند کمک دیگران هست چون نمی تونه به طور مستقل هیچ تصمیمی بگیره.

 چطور قبل از ازدواج بفهمیم طرف مقابل ما فرد وابسته ای هست یا نه؟

1- برای شناخت بهتر چنین افرادی باید وارد گفت و گوی های پیوسته بشید، چون در حین گفت و گو کدهایی به دست میارید که می تونه این موضوع رو به شما ثابت کنه و می تونید تشخیص بدید که فرد روبروی شما یک مرد وابسته به مادر شِ هست یا خیر یک فرد بالغ و دارای هویت مستقل هست؟!

2- به پاسخ هایی که به شما میده دقت کنید. اگر طرف مقابل شما در جواب حرف ها و درخواست های شما مدام از این مدل جمله ها استفاده می کنه» باید با خانواده ام مشورت کنم«، »اجازه بدید ببینم نظر خانواده ام چیه؟«، » هر چی خانواده ام بگن!«، » مامانم/ بابام مخالفه!« و ... . یا زمانی که توی جمع ازشون سوالی پرسیده میشه و بقیه بجای اون جواب میدن؛ همه ی این نکته ها می تونه نشون دهنده شخصیت وابسته این فرد و عدم بلوغ کافی اون برای ازدواج با شما باشه.
3- گاهی با وجود دقت بالا باز هم شک و تردید های در زمان آشنایی برا فرد به وجود میاد، که در این صورت بهتره گفت و گوی های هدف دار طراحی کنید. طبیعتا این گفت و گو ها باید حول محور مواردی باشه که به زندگی و استقلال فردی شخص مربوط هست و به طور عادی همه مردم در اون زمینه ها خودشون به تنهایی تصمیم می گیرند.
4- در مورد خاطراتش باهاش صحبت کنید. خاطره ها به این دلیل که در ضمیر ناخودآگاه فرد تاثیر میگذاره، اگر مرد وابسته به مادر و خانواده باشه، براحتی در هر خاطره ای اثری از اون ها وجود خواهد داشت.
باید توجه کنید که تا چه اندازه حضور دیگران در خاطراتش پر رنگ هست.
5- درباره ی انتخاب ها و تصمیم گیری های جدی زندگیش ازش سوال کنید. اگر متوجه شدید که خودی فرد در انتخاب رشته، شغل و  موارد این چنینی دخالتی نداشته، پس این یک هشدار جدی برای شماست.
6- طرف مقابل شما فرد خود محوریِ یا فرد خانواده محور! در بیان اتفاقات و خاطرات زندگیش بیشتر از خودش صحبت می کنه یا از خانوادش؟!

تا اینجا با راهکارهایی که می تونه به ما کمک کنه مرد وابسته به مادر رو تشخیص بدیم آشنا شدیم. حالا سوال اینجاست اگر متوجه شدیم ایم فرد وابستگی داره، آیا باهاش ازدواج کنیم یا خیر ازدواج نکنیم؟!

افراد وابسته رو به سه گروه میشه تقسیم کرد:

1- افرادی که مادرشون در تمام امور زندگی براشون تصمیم گیری میکنه!
2- افرادی که مادرشون منبع عاطفی اون ها بوده وهست و خواهد بود.
3- افرادی که مادر خودشون رو مسئول حل اختلافات زناشویی قرار می دن!

مطمئنا هیچ مشاوری به شما نمیگه با این فرد ازدواج کن یا ازدواج نکن؛ مشاورها همونطوری که از اسم شون مشخصه فقط دید شما رو بازتر می کنن و سعی می کنن نکته هایی رو از حرف های خودتون استخراج کنن  که احتمالا شما بی تفاوت از کنارش گذشتید. بنابراین تصمیم گیری نهایی در این رابطه بر عهده خودتونه و این شما هستین که باید انتخاب کنید آیا این فرد برای شما مناسب هست یا خیر.

 

مرد وابسته به مادر

 

زندگی با مرد وابسته به مادر

اما باید به این مساله دقت کنید که در زندگی با مرد وابسته به مادر، شما همیشه نفر دوم خواهید بود. آیا تحمل و توانایی پذیرش دوم بودن رو دارید؟
بعلاوه باید به طور کاملا آگاهانه بپذیرید که امکان هر نوع دخالتی در زندگیتون وجود داره و آیا شما در چنین شرایطی توانایی مدیریت  و کنترل اوضاع رو دارید یا خیر ؟!

به هیچ عنوان با این فکر که بعد از ازدواج تغییرش میدم، وارد رابطه نشید. اگر با این دیدگاه وارد رابطه می شید که بعد از ازدواج وابستگی همسرتون رو کنترل می کنید و اون رو از خانوادش دور می کنید باید بگم کاملا در اشتباه هستید.
اگر هم موفق به چنین کاری شدید مطمئن باشید که همسرتون خوشحال نخواهد بود.
و هیچوقت به حد مطلوبی که مد نظر شماست این تغییرات به وجود نخواهد آمد.

یادتون باشه کنسل کردن یک جلسه خواستگاری یا جواب رد دادن به یک خواستگار به مراتب راحت تر از جدایی و طلاق و بهم زدن نامزدی هست. پس بهتره با سنجیدن همه جوانب دست به انتخاب بزنید.

نتیجه گیری:

همه ی افراد یا به خانوادشون وابسته ان یا دلبسته و در نگاه اول هیچکدوم از این ها به راحتی قابل تشخیص نیست. اما وابستگی زمانی شکل می گیره که ما به خاطر نیازی که داریم ارتباط خودن رو حفظ کنیم.
ولی دلبستگی زمانیی که ما صرفا به خاطر علاقه به کسی نزدیک بشیم یا باهاش ارتباط برقرار کنیم بدون اینکه هیچ نیازی به بودنش داشته باشیم.

حالا بعضی از این افراد وابستگی های مالی و عاطفی به خانوادشون دارن، یعنی نمی تونن بدون حمایت اون ها از پس خودشون و زندگیشون بر بیان. گاهی هم بخاطر نقص های شخصیتی به وجود میاد چون فرد نمی تونه به تنهایی برای خودش تصمیم بگیره و باید حتما به خانواده متکی باشه!

اگر نتونیم به موقع و درست وابستگی همسرمون به خانوادش رو متوجه بشیم، قطعا در آینده این مساله تبعاتی رو برای ما و زندگی مشترکمون به همراه خواهد داشت. شناخت اصولی و درست می تونه از چنین آسیب هایی جلوگیری کنه.

نویسنده: سبا یعقوبی 

 

نمایش بیشتر
جلسات این برنامه

زندگی با مرد وابسته به مادر و دردسرهای آن

00 ساعت و 07 دقیقه
مشاهده نشده
نیاز به مشترک شدن
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!

ثبت نظر و یا سوال

1399/5/27 02:03  مدت زمان عضویت:750 روز
0
این مقاله کجاس چطور
ی میشه دید؟
پاسخ ها
سبا یعقوبی مشاور سایت
1399/5/27 14:28  مدت زمان عضویت:887 روز
0
1399/5/11 17:30  مدت زمان عضویت:89 روز
0
لینکت کجاست؟
پاسخ ها
سبا یعقوبی مشاور سایت
1399/5/12 19:10  مدت زمان عضویت:887 روز
0
برنامه های مرتبط