به من اطلاع بده!

با کلیک بر روی "Allow" از تخفیف ها و پیام های سایت مطلع شوید.
شماره تماس پشتیبانی
02188915004

ترک عادت های بد در زندگی اولین قدم زندگی سالم

نیاز به پشتیبانی دارید
پشتیبانی از طریق تلگرام
یا
تماس با شماره:
021-88915004
درباره این برنامه

ترک عادت های بد

در این مقاله تصمیم گرفتن از ترک عادت های بد صحبت کنم. عادت هایی که همیشه بلای جونمون هستند. خیلی وقت ها ازشون فراری هستیم اما چون تبدیل به عادت شدند، یقه ما رو گرفتند و ولمون هم نمی کنند! البته بعضی عادات خوبند که کاری به اونها نداریم. من میخوام در مورد عادت های بد صحبت کنم. عاداتی که نمیدونیم چجوری در وجود ما رخنه کردند. اما واقعا چطور میشه از شر عادت های بد خلاص شد؟ به مثال زیر دقت کنید:

 

ترک عادت های بد

 

دیشب که داشتین قبل از خواب مسواک میزدین ، دقیقا وقتی مسواک رو برداشتید چه کاری انجام دادین؟ آیا نیاز داشتید روی رفتار خودتون کنترل خاصی داشته باشین؟ تا بتونید این کار رو انجام بدید؟ همش مراقب بودید که به جای دهان، مسواک رو توی چشمتون نکنید؟ نقش عادت‌ها در زندگی ما به اندازه‌ای زیاده که اگه این نقش رو فراموش کنیم، نباید امیدی به بقیه تلاش هامون داشته باشیم. خوب که دقت کنیم متوجه می شیم که در واقع زندگی ما حاصل‌ جمع عادت‌های ماست. اما وقتی از عادت حرف میزنیم  ممکنه گاهی به این نتیجه برسیم که ما هم عادت های بدی داریم.

عادت های بد رو چطوری می تونیم ترک کنیم؟

برای اینکه بتونیم زندگی بهتری داشته باشیم ابتدا باید ترک عادت های بد رو یاد بگیریم. ممکنه همین الان از این توضیحات خسته شده باشی و دیگه نخوای ادامه مقاله رو بخونی برای همین پیشنهاد می کنم همین الان این صفحه رو ببنیدی و سراغ کار دیگه ای بری! چون احتمالا جز اون دسته از افرادی هستی که از ترک عادت های بد زندگیت فراری هستی!! ولی اینهمه فرار کردی، یکبار بمون، حرف گوش کن و برای همیشه از شر عادت های بد زندگیت خلاص شو!

شاید خودتون یا یکی از اطرافیانتون تا حالا تجربه رژیم غذایی رو داشتین. با این هدف که توی یک مسابقه شرکت کنید، لباس مورد علاقتون رو بتونید بپوشید، برای سلامتی بیشتر تلاش کنید، بخاطر جشن ازدواجتون می خوایین در بهترین حالت خودتون دیده بشین. دلایل زیاد دیگه ای که ممکنه هر کدوم از ما رو ترغیب کنه تا تصمیم بگیریم که رژیم غدایی خاصی رو رعایت کنیم، بلکه به وزن و شرایط ایده آل خودمون برسیم.

عادت های بد چرا خوشمزه اند؟

حالا تصور کنید ساعت 12 شب در یخچال رو باز کردین و با یه جعبه بزرگ شیرینی خامه ای رو برو میشین که داره به شما چشمک میزنه! در نهایت نمی تونید خودتون رو کنترل کنید و یه دونه از اون شیرینی ها رو می خورید. بعدش چه احساسی دارید؟ احتمالا احساس عذاب وجدان! یا مثلا از بچگی عادت خوردن ناخن داشتین، جدا از دلایل پزشکی یکی از دلایل اصلی این رفتار داشتن عادت های بد هست.

 

ترک عادت بد

 

از کجا بدونیم چه عادت هایی مفید هستن؟ 

شما باید این سوالات رو از خودتون بپرسید:

آیا به اون عادت نیاز داریم یا خیر؟
از چه راه هایی می تونیم عادت های بد رو ترک کنیم؟
برای رسیدن به جواب این سوالات تا انتها با من همراه باشید.

 

تعریف عادت چیه؟

عادت در فرهنگ فارسی یعنی خوی و یا کاری که انسان به اون خوی بگیره و در یک تایم مشخصی انجامش بده. ابن سینا عادت رو تکرار زیاد یک کار یا فعالیت که در زمان های نزدیک به هم و در بازه زمانی طولانی انجام بشه، عادت میدونه.
از دیدگاه روانشناسی عادت اینطور تعریف میشه:
" الگوی رفتاری تکرار شونده یا نوعی مسئله‌ی فیزیولوژیکی که خود را در قالب یک نظم به نمایش می‌گذارد و قدرت عملکرد را بالا می‌برد ".
اهمیت عادت‌ ها رو میشه از اثری که بر روی موفقیت ها و شکست های ما می گذارن تشخیص داد.

 

ترک عادت بد

 

اهمیت نقش عادت در موفقیت و شکست

سیگار کشیدن رو در نظر بگیرید، ممکنه بعد از غذا شما یک شیگار بکشید و حتی برای یک لحظه هم به ضرر و آسیبی که به بدن شما میرسونه فکر نکنید و شاید هم اینطور به نظر برسه که یه سیگار در تمام طول عمر خیلی ضرری نداشته باشه، اما وقتی طبق عادت هر روز بعد از غذا یک سیگار بکشید در نهایت خواهید دید که قبل از رفتن به محل کارتون، بعد از اتمام کارتون، ساعت ناهار، قبل از خواب و ... هم سیگار می کشید. خوشحالم که دارید مقاله ترک عادت های بد در زندگی رو مطالعه می کنید. نگران نباشید، واقعا شما هم می تونید عادت های بد زندگیتونو کنار بزارید. 

 

چرا بعد از مدتی این اتفاق میوفته؟

چون ذات عادت اینه که گسترش پیدا کنه! 
ذهن ما تمایل داره راه های عصبی ایجاد کنه که زندگی ما رو اتوماتیک طور هدایت کنه و پیش ببره؛ اگر ذهن ما فکر کنه چیزی باعث لذت بردن و حس خوشایندی براش هست، ما رو به همون سمت هدایت می کنه! و زمانی که یکی از عادت های بد این حسِ لذت و خوشایندی رو در فرد ایجاد می کنه، مغز مغز اونقدر این عادت بد رو کشترس میده تا به همه جوانب زندگی فرد مسلط بشه. باید بتونیم این عادت های بد رو ترک کنیم تا اراده قوی تری داشته باشیم.

 

ترک عادت بد

 

چطوری عادت در ما ایجاد میشه؟

بعضی از عادت های بنیادی وجود دارن که برای موفقیت در زندگی لازم و ضروری هستن اما بعضی موارد هم وجود دارن که اکتسابی هستن!
مثل عادت هایی که سلامتی ما رو تضمین می کنن( ورزش، غذای سالم و ...)، عادت های مالی، کاری، مهارت های مدیریت زمان و هدف گذاری؛ در واقع هسته تشکیل دهنده ی عادت های موفقیت آمیز، عادت ایجادِ خودِ عادت هست! همه ما مجموعه ای از عادت ها هستیم که بدون اطلاع ما هر روز با کمی تلاش شکل می گیرن. مثلا اگه هر روز ساعت 10 صبحونه بخوریم این عادت فعالیت، به یک عادت تبدیل میشه.

به همون اندازه ای که از بین بردن عادت های بد سخت و طاقت فرساست، ایجاد عادت های جدید ساده و راحته. کافیه روزانه 5 تا 10 دقیقه از زمان تون رو به تمرین عادت جدید اختصاص بدید.

 

عادت های افراد موفق

1- مدیریت زمان
2- هدف گذاری روزانه
3- ارزیابی مسائل مختلف
4- مدیریت هزینه ها
5- الویت قرار دادن خود
6- ورزش روزانه
7- انتخاب های منطقی و درست

8- خواب کافی
9- شکرگزاری

10- اقدام روزانه

عادت های خوب به سختی ایجاد میشن اما عادت های بدی که سال ها با شما بودن خیلی سخت تر از بین میرن. هر چند از بین بردن اون ها امکان پذیره!


سوال اینجاست چطوری یک عادت در ذهن ایجاد میشه؟ 

عادت ها سیر صعودی دارن، در ابتدای مسیر کوچک هستن و بعدا رشد می کنن. به گره های یک طناب دقت کنید، یک قسمت از طناب میتونه از هزاران گره تشکیل شده باشه؛ برای لحظاتی این گره ها رو تصور کنید، اونقدر قوی ان که می تونن حتی یک کشتی غول پیکر رو کنار اسکله نگه دارن! عادت ها هم دقیقا مثل این گره ها قوی هستن؛ گاهی اونقدر قوی که از بین نمیرن و یا بعد از مدتی که اون ها رو از بین بردین بر میگردن! یعنی ترک عادت های بد در زندگی اینقدر سخته؟! جواب: هم آره، هم نه!! 

 

چرا ایجاد عادت های خوب اینقدر سخته؟

دوباره به ضخامت اون گره ها فکر کنید، به زمانی فکر کنید که هیچ عادت بد یا خوبی ندارید. عادت شما اولین کاری میشه که انجام میدید، انگار اولین گره رو به طناب زده باشین! کاری که برای اولین بار انجام می دید فضای زیادی رو از ذهنتون اشغال میکنه. برای مثال اولین باری که به مدرسه میرید یا باشگاه می رید یا اولین باری که میخوایید رانندگی کنید، به هوشیاری ذهنتون نیاز دارید. ذهن باید هوشیار باشه چون به اون کار عادت نداره!

زمانی که فرد برای اولین بار سیگار میکشه در حالی که ذهنش از اون اگاهی نداره، اولین ریشه های عادت در اون جوونه میزنه. عادت محصول راه های عصبی هست که به مرور زمان مانند گره ها، یکی بعد از دیگری تشکیل میشه و نهایتا عادتی رو تشکیل میدن که تقریبا از بین بردنش رو محال کنه و این تغییر ذهن اگاهی دلیل سخت بودن ترک عادت های بد هست. ممکنه بپرسید با این شرایط آیا میشه عادت های بد رو از بین برد؟

 

ترک عادت های بد

 

راه های ترک عادت های بد

درسته که عادت های بد مثل اون گره های طناب قوی هستن اما با هوشیاری و مدوامت روزانه میشه ترک عادت کرد. انسان اونقدر مبتلا به عادت هست که حتی اگه بتونه برای مدتی از عادت دور بمونه باز هم به سمت اون کشیده میشه و نمی تونه به راحتی عادت بد رو ترک کنه. از اونجایی که عادت ها در طول سال ها شکل گرفتن با هوشیاری و عملکرد مثبت به مدت 4 تا 6 ماه میشه یک مورد از عادت های بد رو از بین برد.

به نظر زمان زیادی هست اما اگر بتونید از پس این زمان بر بیایید، قطعا می تونید برای همیشه اون عادت رو ترک کنید و پشت سر بگذارید.
برای این کار باید هر روز مقداری از عادت بد گذشته تون رو کنار بگذارید و رفتار سالمی رو جایگزین اون بکنید.
برای مثال اگر هر روز ساعت ساعت ده شب چیپس می خورید، از این به بعد همون ساعت  از تنقلات سالم و مغز ها استفاده کنید؛ این یعنی یک تصمیم درست و هوشیارانهِ سالم!

استفاده از تکنیک  P.A.R.A برای ترک عادت های بد!

P.A.R.A یعنی برنامه ریزی، شناخت و آگاهی، دلیل و عمل؛ هر کسی که به این روش عمل کنه می تونه هر کدوم از عادت های بدی که داره رو ترک و عادت خوبی رو برای خودش بسازه!

گام اول: برنامه ریزی

اولین قدم برنامه ریزی هست. عادت بدی مه می خوایید از بین ببرید و عادت خوبی که می خوایید ایجاد کنید چیه؟
روی کاغذ بنویسید و براش برنامه ریزی کنید، چون بدون برنامه ریزی به همون روال سابق بر می گردید.

 

ترک عادت های بد

 

چطوری برنامه ریزی کنیم؟

بعد از شناخت عادت بد، باید بخشی از زوزانه خودتون رو به اون اختصاص بدید. برای شروع فقط 5 دقیقه زمان گذاشتن کافیه!
شاید بگید با 5 دقیقه هم میشه عادتی رو ایجاد کرد؟ یا ترک کرد؟
بله چون همه عادت هایی که دارید چه بد چه خوب، از یک جایی شروع شدن و کم کم گسترده شدن. مثال طناب رو به خاطر بیارید، از یک گره شروع کنید، 5 دقیقه در واقع همون گره ای هست که میزنید!

برای مثال اگر شما عادت دارید هر روز بعد از کارتون برید فست فوتی یا رستوران سر کوچه، بهتره سه مسیر متفاوت مشخص کنید که هیچکدوم از جلوی فست فوت نگذره.
اگر فکر می کنید توی راه گرسنه تون میشه از قبل میوه یا اجیل با خودتون بیارید، قطعا زمان انجام دادنش فقط 5 دقیقه و حتی کمتر میشه.

گام دوم:  آگاهی از عادت

عادت ها رفتارهای تکراری ناخوداگاه ای هستن که به مرور زمان روتین و عادی میشن. زمانی که عادت های خودتون رو نشناسید، متوجه اون نمی شید و ذهن کاری رو که بلده انجام میده! بعد از شناخت عادت بهتره اون رو کنترل کنید. طبیعتا در ابتدای راه آسون نخواهد بود اما زمانی که برای اون برنامه ریزی می کنید یعنی عادتتون رو میدونید، حتی می تونید چیزی رو با خودتون داشته باشید که شما رو یاد عادتتون بندازه!
برای مثال برنامه ریزی شما اینه که یک دستبند به دستتون ببنید، هر وثت اون دستبند رو ببینید یاد عادت های بدی میوفتید که براش برنامه ریزی کردید و هوشیار میشید. از اونجایی که ذهن به کار جدید عادت نداره باید با این تلنگر ها مدام هشیارش کرد تا الگوی جدیدی بسازه.

 

 

ترک عادت های بد زندگی

 

گام سوم: ایجاد یا از بین بردن عادت

زمانی که دلایل شما به اندازه کافی قوی و محکم باشه از پس انجام دادن هر کاری برمیایید پس دلایل تون باید اونقدر محکم باشن تا توی این مبارزه در مقابل تمایلات درونی تون پیروز بشید. به زبون ساده تر، برای ترک عادت های بد زندگی باید دلایل محکمی برای خودتون داشته باشید.

به زندگی و ترک عادت های بدی که می خوایید از شر اونها خلاص شید فکر کنید و اونا رو روی کاغذ بنویسید.

به عنوان مثال:

چرا میخوایید پر خوری نکنید؟
چرا می خوایید دیگه ولخرجی نکنید؟
چرا می خوایید سیگار نکشید؟
و ...
دلایل نباید سطحی باشه. صرف اینکه بخوایید درآمد بیشتری داشته باشید دلیل کافی برای کم کردن ولخرجی نیست و شما رو قانع نمی کنه.
بدون دلیل قاطع توی تاریکی می مونید و مدام کارتون رو عقب میندازید.
باید همه ی تلاش خودتون رو بکنید تا بتونید توی ترک عادت های بد موفق عمل کنید.

گام چهارم: اقدام برای ایجاد یا از بین بردن عادت

در مرحله اخر هر روز باید مقداری از عادت بدتون رو ترک کنید و به عادت خوبتون اضافه کنید.
برای مثال اگر روزی 30 سیگار می کشید، تعداد اون رو به 10 تا 20 کاهش بدید و در نهایت اون عادت بد رو از بین ببرید.
اگر یک هفته در ماه فست فود میخوریدف اون رو به 3 روز در هفته و یک بار در ماه کاهش بدید. میزان کم کردن یا اضافه کردن شما مهم نیستف مهم اینه که هر روز این کار روا بکنید چون عادت ها هم دقیقا به همین شکل به وجود اومدن!

بزرگترین مانعی که در زندگی مردم وجود داره، عمل کردن هست. تصمیم بگیرید و همین الان اون رو انجام بدید. اکثر مردم همه چیز رو بزرگ تر از اون چیزی که توی ذهنشون هست جلوه میدن، اگر به این چهار گام متعهد باشید و پایبند بمونید هر عادت بدی رو می تونید از بین ببرید و بر عکس هر عادت خوبی رو به وجود بیارید.

 

ترک کردن عادت های بد زندگی

 

 

چطوری برای ترک عادت های بد از مشاور کمک بگیریم؟

گاهی افراد در روند ترک عادت به تنهایی قادر نیستن مسیر رو طی کنند.
از اونجایی که ترک عادت غلط بارها و بار‌ها از ایجاد یک عادت جایگزین سخت‌ تر هست، گاهی اوقات نیازمند کمک گرفتن از یک متخصص روانشناسی یا مشاوره هستیم تا بتونیم اون عادت های بد رو ترک کنیم.

صائب تبریزی : ترک عادت همه گر زهر بود دشوار است روز آزادی طفلان به معلم بار است.

روانشناس ها برای کمک به ترک عادت های آسیب زا در مراجعین خودشون، بعد از به دست اوردن اطلاعات کافی و ارزیابی دقیق و همه جانبه سعی میکنن نقاط ضعف و قدرت فرد رو در نیازهای شناختی و هیجانی اون بررسی کنن. و بعد از اون شرایط محیطی و خانوادگی که فرد رو به داشتن اون عادت خاص سوق میده بررسی کنن و بعد از این مراحل برای درمان فرد برنامه ریزی کنند.

درمان با استفاده از تنظیم هیجان ها، تنظیم خلق و خو و فنون شناختی رفتاری و با استفاده از برنامه ریزی های روزانه انجام خواهد شد.

نمایش بیشتر
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه آموزشی روی دکمه بالا کلیک کنید.

ثبت نظر و یا سوال

1399/5/28 17:18  مدت زمان عضویت:63 روز
0
بسیار خوب و عالی بود.
1399/5/3 11:57  مدت زمان عضویت:499 روز
0
عالی
1399/5/3 11:57  مدت زمان عضویت:499 روز
0
عالی
برنامه های مرتبط